ŽMOGAUS PAPILOMOS VIRUSO (ŽPV) INFEKCIJA

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėje, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi iki vėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

Infekcijos šaltinis.
ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. Šia infekcija gali užsikrėsti tiek

vyrai, tiek moterys.

Kam yra rizika užsikrėsti ŽPV?

Kiekvienas, kuris turi arba turėjo lytinius santykius, gali arba galėjo užsikrėsti ŽPV. Ši infekcija yra labai paplitusi ir teigiama, kad lytiškai aktyvūs žmonės bent kartą per gyvenimą yra susidūrę su ŽPV. Netgi ir tie asmenys, kurie turėjo tik vieną lytinį partnerį.

Kaip plinta?

  • Lytinių santykių metu.
  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti kūdikiui gimdymo metu.
  • ŽPV galima užsikrėsti ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
  • Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Sveikatos problemos, kurias gali sukelti ŽPV infekcija.

Daugumai ŽPV užsikrėtusių žmonių nėra jokių simptomų ir jie niekuo nesiskundžia. Maždaug apie 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų per porą metų praeina savaime be jokio gydymo. Tačiau kartais infekcija pasilieka organizme, sukelia lėtinį uždegimą arba kitų sveikatos problemų, kurios neretai priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį.

Gimdos kaklelio vėžio epidemiologija.

Gimdos kaklelio vėžys – antras pagal dažnį (po krūties vėžio) piktybinis 15–44 metų moterų navikas Europos Sąjungos šalyse. Lietuvoje kiekvienais metais daugiau kaip 5 tūkst. moterų nustatoma gimdos kaklelio pokyčių, o daugiau nei 500 moterų jie virsta vėžiu.

Gimdos kaklelio vėžio profilaktika.

  • Viena iš apsaugos priemonių – skiepai nuo ŽPV. Geriausia skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo.
  • Atlikti citologinio tepinėlio testą.
  • Jaunoms mergaitėms vėlinti lytinio gyvenimo pradžią.

 

Panaudota Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateikta informacija.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts