ŽIEDADULKIŲ SEZONAS TĘSIASI

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, jog tęsiasi augalų žydėjimo sezonas. Daugeliui žmonių ilgos ir šiltos, vasaros dienos yra ilgai lauktas metų laikas. Tačiau tiems, kuriuos vargina alergija augalų žiedadulkėms, priešingai – tai diskomforto, o kartais ir rimtos ligos pradžia. Ši labiausiai paplitusi alergijos forma vadinama polinoze. Šieno karštinė, žiedadulkių alergija, polinozė (lot. pollen – žiedadulkė) – tai alerginė liga, kurią sukelia netinkama imuninės sistemos reakcija į įvairių augalų žiedadulkes. Jos iš aplinkos nusėda ant nosies, burnos ir akių gleivinių, patenka į bronchus, kontaktuoja su oda ir jautriems žmonėms sukelia alergijos simptomus.

POLINOZĖS SIMPTOMAI

 Būdingiausi polinozės simptomai. Jie kartojasi kasmet tuo pačiu metų laiku:

 • nosies užgulimas, vandeningos ir gleivingos išskyros iš nosies;
 • nosies perštėjimas, čiaudulio priepuoliai;
 • akių perštėjimas ir paraudimas, ašarojimas;
 • gomurio ir liežuvio perštėjimas;
 • dusulys, sausas kosulys;
 • odos bėrimai (dilgėlinė, egzema).

Svarbiausias polinozės požymis – sezoniškumas (simptomų pasikartojimas pavasarį ar vasarą). Žmogaus būsena sezoninio paūmėjimo metu primena peršalimą, tačiau kūno temperatūra dažniausiai lieka normali. Įsisiūbavus ligai, neretai pasireiškia bendros intoksikacijos simptomų: dirglumas, nuovargis, apetito nebuvimas, svorio netekimas ir prislėgta nuotaika.

Alergija žiedadulkėms gali sukelti dilgėlinį bėrimą, Kvinkės edemą, bronchinę astmą ar jos paūmėjimą. Kenčia ir nervų sistema – aprašyti migrenos atvejai, netgi žiedadulkių epilepsija. Patekus žiedadulkėms į virškinamąjį traktą su maistu, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, ūmūs pilvo skausmai ir odos bėrimas.

Žmonės, linkę sirgti žiedadulkių alergija, dažniausiai netoleruoja kelių rūšių žiedadulkių, todėl jiems reikėtų žinoti, kokie tai augalai ir kuriuo metu jie žydi.

Atsižvelgiant į Šiaulių universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros katedros duomenis, žolės žydi visoje Lietuvoje ir jų žiedadulkių kiekis ore bus didelis iki pat birželio mėnesio vidurio. Oro mėginiuose aptinkama nedaug gysločio, rūgštynių, balandų žiedadulkių. Vis dar pasitaiko pušų, beržų žiedadulkių.

Žiedadulkių prognozes galite rasti Šiaulių universiteto tinklalapio ekomokslas.lt skiltyje „Žiedadulkės“

BENDROSIOS REKOMENDACIJOS

Net ir esant alergiškam 1-2 augalų žiedadulkėms, galima sąlyginai ramiai pragyventi visą gyvenimą. Tačiau negydoma liga gali progresuoti. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo didesnė tikimybė pasveikti ar bent sustabdyti ligos vystymąsi.

Polinozės paūmėjimo metu labai padidėja organizmo jautrumas ir kitiems alergenams (dulkėms, gyvūnų vilnai, vaistams), todėl tuo metu rekomenduojama:

 • atidėti visas planuotas medicinos procedūras, operacijas, vakcinacijas;
 • vengti sunkaus fizinio krūvio;
 • jei alergijos simptomai sunkūs, rekomenduojamas medikamentinis ambulatorinis ar net stacionarinis gydymas specialiose antialerginėse palatose;
 • kiekvienam alergija sergančiam žmogui rekomenduojama atsargiai vartoti bet kurių vaistų (ypač penicilino ir novokaino grupių preparatų, B grupės vitamino, nikotino rūgšties, jodo preparatų);
 • draudžiama gydytis vaistiniais augalais, taip pat ir kosmetikos priemonėmis, kurių sudėtyje yra žiedadulkių ir augalų dalių. Atsargiai reikia elgtis ir su homeopatiniais preparatais.
 • visuomet nešiokitės sergančiojo alergija pasą, kurį gali užpildyti jus gydantis gydytojas.

Žinotina, kad žiedadulkių koncentracija po lietaus, esant drėgnam orui yra mažesnė. Siekiant sumažinti žiedadulkių poveikį jautriems asmenims patariama langus atverti tik anksti ryte ar vėlai vakare, važiuojant automobiliu neatidaryti langų, dažniau skalauti nosį ir plauti akis, grįžus iš lauko persirengti drabužius.

 Straipsnį parengė: Justina Kazickaitė visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, panaudojant kitų šaltinių medžiagą

 

Random Posts