UŽSITĘSUS KARŠTIEMS ORAMS SPECIALISTAI PATARIA

Tyrimų duomenys rodo, kad dėl aukštos aplinkos oro temperatūros padaugėja mirčių. Esant karščiams pagrindinės sveikatos sutrikimų priežastys yra kraujotakos ir kvėpavimo sistemos ligos.  Pažeidžiamiausi yra maži vaikai, senjorai, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys bei kai kurių profesijų darbuotojai. Esant aukštai aplinkos temperatūrai, pavojingiausias – šiluminis smūgis, kuris įvyksta išsekus organizmo termoreguliacijos mechanizmams. Tokiu atveju ima kilti kūno temperatūra virš 40 °C, dėl to žūsta ląstelės, gali ištikti vidaus organų (inkstų) nepakankamumas, smegenų pažeidimai ar net mirtis.

Perkaitus saulėje negalavimai dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, turintiesiems padidėjusį kraujospūdį, sunkiai dirbantiems bei sportuojantiems karštoje aplinkoje, vaikams. Perkaitimui būdingi simptomai: gausus prakaitavimas, išblyškusi oda, raumenų mėšlungis, greitas nuovargis, silpnumas, mieguistumas, galvos skausmas, pykinimas ar vėmimas. Oda gali būti vėsi ir drėgna, pulsas – silpnas ir dažnas, kvėpavimas – pagreitėjęs ir paviršutiniškas. Šilumos arba saulės smūgis yra rimčiausia perkaitimo komplikacija.  Šilumos smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nesugeba išgarinti šilumos, kūno temperatūra ima sparčiai kilti. Įspėjamieji požymiai: aukšta kūno temperatūra, paraudusi, karšta ir sausa oda, dažnas, stiprus pulsas, tvinkčiojantis galvos skausmas, mieguistumas, pykinimas, dezorientacija, nerimas, sąmonės pritemimas ar netekimas traukuliai.

Apsauga nuo perkaitimo ir saulės smūgio. Ką daryti, jei to neišvengėme:

  • Kai karšta, nesiimkite sunkios fizinės veiklos, mažiau judėkite, stenkitės vengti tiesioginių saulės spindulių.
  • Gerkite daugiau skysčių, geriausiai vandens, net ir tada, kai nejaučiate troškulio.
  • Labai įkaitus nepulkite į jūrą ar kitą vandens telkinį. Taip organizmas patirs stresą. Verčiau po ranka turėkite buteliuką su vandeniu ir kartas nuo karto juo apsišlakstykite.
  • Nepalikite vaikų įkaitusiuose automobiliuose. Vaikai ir senyvi žmonės ypač jautrūs perkaitimui.
  • dėvėkite lengvus, natūralaus pluošto šviesius drabužius, galvos apdangalą, odą tepkitės apsauginiu kremu.

Perkaitus saulėje būtina: atsigulti vėsioje, gerai vėdinamoje patalpoje, gerti daug vandens, galima ir mineralinį vandenį, ant galvos perkaitusiajam uždėti vėsų kompresą. Jeigu žmogus gavo ne tik saulės smūgį, bet perkaito ir visas kūnas, šlapius kompresus laikyki ant viso kūno. Jeigu simptomai nesiliauja, o pirmoji pagalba neveiksminga (pavyzdžiui, nukentėjusysis išvemia visą vandenį), kreipkitės į medikus. Kreipkitės ir tuomet, jeigu sparčiai kyla temperatūra ir ji aukštesnė nei 38 laipsniai Celsijaus, žmogaus sąmonė pritemusi ar atsirado traukuliai, sutriko širdies veikla. Temperatūros jokiu būdu nemažinkite tam skirtais vaistais – ji signalizuoja tebesančią blogą būklę. Šio simptomo pašalinimas tik trukdytų suprasti tikrąją situaciją. Į medikus reiktų kreiptis ir tada, kai perkaito vaikas ar senyvo amžiaus žmogus kuris serga lėtinėmis ligomis.

Parengta remiantis SAM ekstremalių sveikatai situacijų centro ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM informacija.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

 

Random Posts