UŽSIKRĖTUSIŲJŲ LYTIŠKAI PLINTANČIOMIS INFEKCIJOMIS EPIDEMIOLOGINĖ SITUACIJĄ AKMENĖS RAJONE

Atsižvelgiant į bendrą Lietuvos statistiką, 2015 metais padidėjo sergamumas sifiliu, gonorėja ir ŽIV infekcija, tačiau sumažėjo sergamumas chlamidioze, lyginant su 2014 metais.

2015 metais didžiausias sergamumas sifiliu užregistruotas Akmenės, Raseinių ir Kėdainių rajonuose. Akmenės rajone užregistruoti 8 nauji sergamumo sifiliu atvejai.

Sifilis – tai lytiškai plintanti infekcinė liga, kuriai būdingos įvairios klinikinės apraiškos.

Sifilio simptomai ir požymiai

Daugelį metų dalis asmenų, užsikrėtusių sifiliu, gali neturėti ar nepastebėti jokių infekcijos požymių, todėl jiems vystysis vėlyvojo sifilio komplikacijos.

Pirma stadija: beskausmė, atsiranda įvairaus dydžio kieta opa, paraudusi, šlapiuojanti, labai užkrečiama, dažniausiai ant genitalijų. Opa – “kietasis šankeris” išnyksta savaime, praėjus maždaug 5 savaitėms po užsikrėtimo.

Antra stadija: prasideda praėjus 2-3 mėn. po užsikrėtimo, kai kada įvairialypiais simptomais. Odoje atsiranda dėmelės, infekcinės egzantemos (paraudusios dėmės, didesnės nei 5 mm), būdingas plaukų kritimas. Taip pat pasireiškia kitų organų pakenkimai: hepatitai, rainelės uždegimas (iritas), ”perštinti gerklė”. Antra stadija gali tęstis apie 5 metus su besikartojančia simptomatika.

Trečia stadija: gali pasireiškšti praėjus nuo 5 iki 50 metų po užsikrėtimo. Organizme vyksta nekrozinis pažeistų organų irimas, paliekantis defektus. Trečiai stadijai būdingos “gumos”.

Sifilis ir ŽIV infekcija

Dėl sifilio atsiradusios lyties takų opos ar gleivinės pažeidimai nuo 2 iki 5 kartų padidina riziką užsikrėsti ŽIV infekcija. Sifilis, kaip ir kitos LPI, yra ŽIV infekcijos indikatorius, susijęs su rizikinga lytine gyvensena.

Sifilio gydymas

Gydymą skiria gydytojas. Infekcija lengvai pagydoma ankstyvosiose stadijose. Besigydantys asmenys privalo susilaikyti nuo lytinių santykių, kol odos ir gleivinių pažeidimai visiškai išnyksta. Susirgęs asmuo privalo informuoti savo lytinius partnerius, kad jie išsitirtų ir būtų paskirtas reikiamas gydymas. Visi lytiniai partneriai turėtų būti ištirti ir gydomi kartu. Asmuo, vieną kartą persirgęs sifiliu, gali užsikrėsti vėl. Gydymo efektyvumas įvertinamas tik atlikus laboratorinius tyrimus.

Kaip apsisaugoti nuo LPI?

100 % veiksmingas būdas apsisaugoti nuo LPI yra visiškas susilaikymas nuo lytinių santykių. Ištikimybe pagrįsti santykiai su vienu partneriu taip pat laikomi saugiais. Kitas būdas apsisaugoti nuo LPI – prezervatyvų naudojimas. Taip pat verta reguliariai apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją, dermatologą, venerologą, ginekologą ar urologą, atlikti laboratorinius tyrimus.

Kam ir kada rekomenduojama pasitikrinti dėl lytiškai plintančių infekcijų?

  • Jeigu atsiranda klinikinių simptomų;
  • Lytiškai aktyviam jaunimui;
  • Jeigu lytiniam partneriui (-ei) pasireiškė LPI simptomų arba jeigu jam (jai) diagnozuota LPI;
  • Po nesaugių (be prezervatyvo) lytinių santykių su nauju (ar atsitiktiniu) lytiniu partneriu;
  • Dažnai keičiantiems lytinius partnerius;
  • Asmenims, patyrusiems lytinę prievartą;
  • Jeigu nustatoma viena iš lytiškai plintančių infekcijų, rekomenduojama pasitikrinti ir dėl kitų;
  • Nėščiosioms;
  • Rizikos grupių asmenis: seksualinių paslaugų teikėjams ir jų klientams; vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais; švirkščiamųjų narkotikų vartotojams ir jų partneriams.

Informaciją parengė: Justina Kazickaitė, apžvelgiant užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacinę medžiagą

Visą Lietuvos apžvalgą rasite: Užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) epidemiologinės situacijos apžvalga Lietuvoje 2015 m.

Random Posts