TARPTAUTINĖ ALZHEIMERIO LIGOS DIENA

Rugsėjo 21 d. minima Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Daugelis vyresnio amžiaus žmonių pastebi, kad ilgainiui ima silpnėti atmintis. Ir nors, medikų teigimu, užmaršumas – natūralus procesas, bet ne tada, kai pamirštame planuotus susitikimus, datas, vardus, nerandame daiktų, sutrinka dėmesys, atsiranda irzlumas ir apatija.

Alzheimerio liga (toliau AL) – tai lėtinė progresuojanti, dažniausiai senyvo amžiaus žmonių galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas, proteinas Tau), sutrinka biocheminiai informacijos perdavimo procesai. Šią ligą pirmasis 1907 m. aprašė vokiečių gydytojas Aloizas Alzheimeris (Alois Alzheimer). Jis pirmą kartą progresuojantį pažinimo funkcijų sutrikimą susiejo su specifiniais morfologiniais smegenų dariniais – neuritinėmis (senilinėmis) plokštelėmis ir neurofibriliniais tinkleliais.

Pasaulyje šia liga serga daugiau nei 30 mln. žmonių. AL dažniausiai susergama sulaukus 65–70 metų amžiaus, tačiau kartais ji pasireiškia ir anksčiau. Liga keičia žmogaus atmintį, mąstymą, elgesį ir emocijas.

Skiriami du AL tipai:

 • Ankstyvoji AL, pasireiškianti iki 65 metų (retesnė, greičiau progresuoja, labiau nukenčia aukštesniosios smegenų žievės funkcijos – kalba, praktinės veiklos įgūdžiai).
 • Vėlyvoji AL, pasireiškianti po 65 metų (dažniausia forma).

Kartais būna sunku nustatyti AL tik dėl to, kad sergantieji šia liga retai kreipiasi į gydytojus dėl silpnėjančios atminties. Tą dažniausia gali pastebėti artimieji.

10 ankstyvų AL simptomų:

 • Netenkama trumpalaikės atminties (vardų įsiminimo sutrikimas).
 • Sunkiai vykdomos elementarios užduotys (neužsega sagos, neužrakina spynos ir t.t.).
 • Trūksta apsisprendimo.
 • Sutrinka kalba (neaiškus sakinys, netikslūs žodžiai).
 • Nesiorientuojama laike ir vietoje.
 • Sutrinka abstraktus mąstymas (nesuvokia laikrodžio, pinigų, čekių prasmės).
 • Pakinta įpročiai (maišo daiktų vietas: į šaldytuvą deda piniginę, raktus).
 • Pakinta elgesys ir nuotaika (staigi ramybės ir „audros“ kaita ).
 • Sutrinka asmenybė (smulkmeniškumas, baimingumas, konfūzijos, paranoja).
 • Trūksta iniciatyvos (sutrinka veikla, nesupranta žodžių „stok“ ir „eik“ prasmės).

Alzheimerio progresavimą stabdanti programėlė

„Backup Memory“ aplikacija – tai geras pavyzdys, kaip galima panaudoti jau esamas technologijas naujiems reikšmingiems projektams sukurti. Naujoji aplikacija buvo išbandyta Tuniso Alzhaimerio Asociacijos, kuri patvirtino jos keliamą naudą pacientams. Per pažinimo skatinimą, pacientai gali atmintį išsaugoti kiek ilgiau ir sulėtinti Alzhaimerio ligos plitimą – būtent tokiu principu buvo sukurta ir „Backup Memory“. Programėlė veikia „Bluetooth“ pagrindu. Jis naudojamas tam, kad vienas įrenginys galėtų aptikti kitą, turintį ta pačią programėlę 10 metrų spindulio atstumu. Iš karto prisijungus „Backup memory“ aplikacijoje parodoma visa informaciją apie šalia esantį įrenginį. Aplikacija padeda pacientams susivokti savo artimiausioje aplinkoje, nes identifikuoja šeimos narius, primena jų santykius bei atsiminimus, kuriais jie dalinasi tarpusavyje per įvairias fotografijas ir filmukus.

Alzheimerio ligos progresą sulėtinti skirta programėlė pasiekiama ir Lietuvoje, ją galima atsisiųsti Google Play parduotuvėje:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pixelstrade.buckupmemory

Video apie programą: https://www.youtube.com/watch?v=LxGVM_9lukU

Informaciją parengė: Justina Kazickaitė, panaudojant kitų informacinių šaltinių medžiagą

 

Random Posts

 • PAMOKA LAUKE

  Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras šių metų gegužės 23 dieną kviečia prisijungti prie pasaulinės akcijos „Pamoka lauke“. Tai diena, kai […]

 • NEATLYGINTINOS KRAUJO DONORYSTĖS AKCIJA

  Vasario 26 dieną, Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure vyko „Neatlygintinos kraujo donorystės akcija“. Akcijoje pareiškė norą dalyvauti 54 rajono […]

 • BŪK MATOMAS – NEŠIOK ATŠVAITĄ!

  Trumpėjant dienoms ir ilgėjant tamsiajam laikotarpiui, viena iš svarbiausių temų tampa pėsčiųjų saugumas. Sniegas, lietus, nuolatiniai šalčiai ir ypatingai trumpas […]

 • PIRMOSIOS PAGALBOS MOKYMAS. ŽIEMOS TRAUMOS IR NELAIMINGI ATSITIKIMAI

    Įvykus nelaimei, žmogaus išgyvenimas priklauso ne tik nuo sužalojimų sunkumo, bet ir nuo savalaikiai suteiktos pagalbos. Teikti pirmąją pagalbą […]