ŠVARIOS RANKOS – SVEIKAS ŽMOGUS

Ant kiekvieno žmogaus odos nuolat gyvena ir dauginasi įvairūs mikroorganizmai (bakterijos, virusai, grybeliai), kurie įgyjami liečiant įvairius paviršius (pavyzdžiui, durų rankenas, laiptų turėklus, knygas, rašiklius ir kitus bendro naudojimo daiktus), bendraujant su  žmonėmis, glostant gyvūnus. Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir kitus nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu. Rankų plovimo tikslas –  pašalinti plika akimi nematomus mikroorganizmus, organines medžiagas, kitus nešvarumus.

Infekcijų paplitimą per rankas daugeliu atvejų lemia silpnesnė imuninė sistema, įvairūs lėtiniai susirgimai bei amžius (vyresni žmonės ypač jautrūs). Nešvariomis rankomis galima užteršti maistą, gaminamą namuose ar maisto tvarkymo įmonėje. Per rankas, liečiant  įvairius paviršius, galima pernešti  infekcinių ligų sukėlėjus ir  sutrikdyti ne vieno asmens sveikatą. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių galima susirgti: bakterinėmis žarnyno infekcijomis: vidurių šiltine, salmonelioze, dizenterija; virusinėmis žarnyno infekcijomis: rotavirusine, norovirusine infekcijomis, hepatitu A; virusinėmis oro lašeliniu keliu plintančiomis infekcijomis: gripu , virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis, vėjaraupiais; parazitinėmis ir kitomis ligomis.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO)  , rankų plovimas su muilu yra vienas pigiausių ir efektyviausių būdų apsisaugoti nuo šių ligų. Mokslininkai nustatė, kad plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama apie 90 proc. žmogui pavojingų bakterijų ir virusų. Rankas reiktų plauti: grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo; pasinaudojus visuomeniniu transportu; pabuvus viešose vietose; pabendravus su sergančiu žmogumi; po nosies valymo (kosint ar čiaudint); paglosčius gyvūnus; prieš valgant;  pasinaudojus tualetu; prieš ir po maisto (ypač žalios paukštienos, kiaušinių, mėsos, žuvies) gaminimo; po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais; prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus bei visad, kai jos yra nešvarios. Visais atvejais rekomenduojama naudoti ne kietą muilą, o skystą. Skystą muilą lengva naudoti dozatoriumi, taip neužteršiant muilo paviršiaus ( o tai gali atsitikti naudojant kietą muilą, ypač kai juo naudojasi daug žmonių). Planuojant keliones, taip pat reikėtų nepamiršti pasirūpinti rankų higienos priemonėmis (drėgnomis servetėlėmis,  antiseptine želė), kurios padės  apsisaugoti nuo užkrečiamųjų ligų.

Pagrindinės rankų plovimo taisyklės:

 • Prieš plaudami rankas būtinai nusimaukite visus papuošalus.
 • Sudrėkinkite rankas po šiltu tekančiu vandeniu, užpilkite skysto muilo.
 • Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas bei riešus iš abiejų pusių.
 • Trinkite delną į delną.
 • Trinkite tarpupirščius ir vidines delnų puses.
 • Trinkite tarpupirščius ir išorines delnų puses.
 • Trinkite pirštų galiukus bei panages.
 • Trinkite nykščius.
 • Trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus kitos rankos delne.
 • Nusausinkite rankas popieriniu rankšluosčiu ar vienkartine servetėle.
 • Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
 • Išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę.

 

Būkime atsakingi už savo ir kitų sveikatą. Tereikia dažnai plauti rankas.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

Random Posts