STABLIGĖ – NET MENKAS SUSIŽEIDIMAS GALI BŪTI MIRTINAS

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje užregistruotas pirmasis šiemet susirgimo stablige ir mirties nuo šios ligos atvejis.  Mirė moteris, kuri stablige užsikrėtė susižalojusi dirbdama šiltnamyje.

Lietuvoje 2015 m. ir 2016 m. registruota po 2 stabligės atvejus (sergamumo rodiklis 0,07 atv./100 tūkst. gyv.). 2017 m. registruoti 3 stabligės atvejai (sergamumo rodiklis 0,1 atv./100 tūkst. gyv.), iš jų vienas – mirties. Dauguma sirgusiųjų buvo vyresni nei 60 m. ir neskiepyti asmenys.

Vasara – metas, kai didėja pavojus užsikrėsti stablige. Žmonės vasarą dirba daržuose, naudoja senus rakandus, purena žemę. Dirbant tokius darbus galima netyčia susižaloti, o tada į žaizdą gali patekti stabligės bakterijų. Lietuvoje stablige dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, kurie daugelį metų nebuvo skiepyti sustiprinamąja stabligės vakcinos doze.

Stabligės bakterijos sudaro sporas, kurios į organizmą dažniausiai patenka per užterštas žaizdas. Sukėlėjas yra anaerobas, mikroorganizmas, kurio išgyvenimui nereikalingas deguonis, todėl paprastai lokalizuojasi gyvūnų virškinamajame trakte ar dirvožemyje. Tikimybė užsikrėsti stablige ženkliai padidėja susižeidus žemės ūkio rakandais, senomis, surūdijusiomis vinimis ir kitais užterštais objektais – į žaizdą patekus sukėlėjo sporoms. Pavojingos yra bet kokios žaizdos. Patekę į žaizdą, stabligės sukėlėjai pradeda gaminti stiprų nuodą, toksiną,  kuris ir sukelia raumenų spazmus. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi. Tai viena iš nedaugelio ligų, kai nuo ligonio žmonės neužsikrečia. Skiepas nuo stabligės veikia apie 10 metų, todėl ilgiau nerevakcinuotiems asmenims rizika sirgti išauga.

Pirmieji ligos požymiai atsiranda dažniausiai 7–14 dieną po sužeidimo. Tai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje. Vėliau raumenų spazmai išplinta po visą kūną, apima liemens ir galūnių raumenis, išryškėja kramtomųjų raumenų, veido, nugaros, pilvo raumenų spazmai. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o ligai progresuojant jie gali būti tokie stiprūs, kad priepuolio metu gali lūžti ilgieji kaulai, dantys. Mirtis ištinka dėl asfiksijos (uždusimo), atsiradus kvėpuojamųjų raumenų spazmams.

Geriausia stabligės profilaktikos forma –skiepai

Persirgus stablige ir pasveikus, natūralus imunitetas nesusidaro, todėl svarbu atminti, kad efektyviausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos yra skiepai. Kūdikiai ir vaikai skiepijami nuo stabligės pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Visi asmenys, patyrę traumą ir visi vyresni nei 26 metų asmenys kas 10 metų nuo difterijos ir stabligės skiepijami nemokamai. Norintiems pasiskiepyti ir apsisaugoti nuo minėtos ligos rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jei susižeidėte, ypač tada, kai žaizda galėjo kontaktuoti su žeme, nešvariu vandeniu – kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar priėmimo skyrių. Ten Jums bus suteikta išsamesnė informacija, išvalyta žaizda, ir, jei reiks, suleis  antitetaninį imunoglobuliną ir skiepą, kuris galios ~10 metų.

Parengta remiantis Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts