Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Pasaulinė psichikos sveikatos diena – tai dar vienas priminimas, paraginimas ir galimybė mums visiems įsigilinti į psichikos sveikatos problemas ir atsigręžti į tuos, kuriems labiausiai reikia mūsų pagalbos ir supratimo.

Psichikos sveikata – emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą. liūdesį. Tai teigiamas gėrio jausmas, kuriuo remiasi ne tik tikėjimas savimi, bet ir kitais žmonėmis. Ne visos psichikos ligas sukeliančios priežastys yra paprastos ir suprantamos. Dažniausios priežastys, galinčios sukelti psichikos ligą yra : genai, paveldimumas; nuolatinis stresas; nedarbas, skurdas, piktnaudžiavimas psichiką veikiančiomis medžiagomis, alkoholiu; nuovargis; mažas fizinis aktyvumas; fizinė negalia.

Psichikos ligomis serga įvairaus amžiaus, visų rasių ir etinių grupių vyrai ir moterys. Depresija yra viena iš pagrindinių negalios priežasčių ir užima ketvirtą vietą tarp 10 pagrindinių visų ligų priežasčių. Prognozuojama, kad per ateinančius 20 metų ji pakils į antrą vietą.  Nors daugelio psichikos sutrikimų priežastys nėra visiškai žinomos, tačiau jos neabejotinai įtakojamos biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių. Psichikos sutrikimai paveikia mąstymą, elgesį, jausmus, santykius su kitais žmonėmis, t.y. gebėjimą normaliai gyventi visuomenėje. Kaip ir daugelio fizinių (kūno) ligų, taip ir psichikos sutrikimų priežastys susiję tiek su psichologiniais žmogaus išgyvenimais, tiek su jį supančia aplinka. Susirgęs žmogus savo pergyvenimus laiko realesniais nei ta tikrovė, kurioje mes visi gyvename: žmogus kitaip suvokia aplinką, savaip supranta, kas jam sakoma, kartais girdi, mato ar užuodžia tai, ko iš tiesų nėra, ir niekas nepajėgia įtikinti, kad jis klysta. Kiekvienas žmogus yra išgyvenęs trumpas sumaišties, nerimo, liūdesio ar net nevilties valandas. Jei šie išgyvenimai turi aiškią juos sukėlusią priežastį, jei jie trunka neilgai, to dar nereikėtų laikyt  liguista būkle. Tačiau jei tokios būsenos užsitęsia kelias savaites ar mėnesius, jei sutrikdo normalų elgesį ir gyvenimo būdą, reikėtų pradėti ieškoti pagalbos. Juo ryškesni ir sunkesni sveikatos sutrikimai, tuo sunkiau įtikinti žmogų gydytis.  Tiek gydytojai, tiek kai kurių pacientų šeimos   nariai žino, kiek daug pastangų reikia padėti, kad susirgęs žmogus priimtų  pagalbą, kurios jam taip reikia. Svarbu suteikti profesionalią pagalbą kiek galima greičiau ir kuo ankščiau. Kuo ankščiau sergantis žmogus bus pradėtas gydyti, tuo geresnių rezultatų jis pasieks gyvenime.

Šią, pasaulinę psichinės sveikatos dieną  primename, kad   tokie paprasti dalykai kaip gera mityba, fizinis aktyvumas, saikingas alkoholinių gėrimų vartojimas, bendravimas su draugais ir tais, kuriuos mylite, kuriais pasitikite, poilsis, rūpinimasis kitais ir savimi – tai yra pagrindiniai būdai, padedantys stiprinti psichinę sveikatą.

 

Parengta remiantis Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts