SOSNOVSKIO BARŠČIAI – PAVOJUS SVEIKATAI

Sosnovskio barščiai – labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai.  Šis augalas sovietmečiu buvo įvežtas į Lietuvą iš Kaukazo. Sosnovskio barščiai yra invaziniai, greitai plintantys augalai, subrandinantys tūkstančius lengvai platinamų sėklų, dėl šios priežasties jie lengvai nustelbia kitą augmeniją. Taip pat nupjautas šis augalas nesunyksta, o vis atželia iš likusių žemėje šaknų. Jis užauga iki 4-5 m. aukščio, žydi liepą, o sėklas barsto rugpjūtį. Kadangi augalas išaugina labai daug žalios masės, iš pradžių jį buvo bandoma naudoti gyvulių pašarui, bet vėliau paaiškėjo, kad jis kelia didelį pavojų žmogaus sveikatai. Nuo 2001 m. Sosnovskio barštis yra įtrauktas į Kenksmingų ir naikintinų laukinių augalų ir grybų rūšių sąrašą ir jį būtina naikinti.

Sosnovskio barščio visos augalo dalys kaupia daug aktyvios medžiagos furanokumarino. Žmogaus sveikatai šios piktžolės yra pavojingiausios vasarą, žydėjimo metu. Sosnovskio barščių sultys veikia gan klastingai: be saulės šviesos (ultravioletinių spindulių) jų skystis odai yra nekenksmingas, tačiau ant žmogaus odos saulėtą dieną patekę lašai sukelia stiprius, skausmingus odos nudegimus ir pūsles.  Iš pradžių oda parausta, niežti, skauda. Per 48 val. susiformuoja vandeningos, didelės pūslės, kurioms plyšus atsiveria ilgai negyjančios žaizdos, vėliau palieka tamsias dėmes, kurios gali išlikti kelerius metus. Patekus sultims į akis sukeliamas laikinas ar net ilgalaikis aklumas. Nurijus galimas gleivinės dirginimas, seilėtekis, virškinamojo trakto sudirginimas. Taip pat nuodingi yra šviežiai nupjautų ar nukirstų barščių garai, kurie gali pakenkti sveikatai. Medikai perspėja, kad šis augalas žydėjimo metu pavojingas net per atstumą. Žmogus gali įkvėpti žiedadulkių, kurios gali sukelti stiprią alergiją.

Kovojant su Sosnovskio barščiais iškarto reikia nusiteikti, kad tai yra sunkus ir ilgas procesas. Šią piktžolę taip sunku išnaikinti, nes ji gali ataugti iš šaknų, kurios  gyvybingos  išlieka iki 8 metų. Galima naudoti izoliacinę, juodą plėvelę, kurią laikyti ant barščių augimvietės bent 1-2 metus. Tada žemę išdirbti ir išrinkti likusias šaknis. Kitas būdas – šaknų išrovimas ir sunaikinimas. Rudenį antžeminė barščio dalis sudžiūva ir numiršta, bet dirvoje lieka šaknys iš kurių atėjus pavasariui šis augalas vėl išaugs, tad nepakanka nupjauti tik antžeminę barščio dalį, juos nušienavimus būtina kruopščiai išrauti ir išrinkti šaknis ir jas sunaikinti. Tokiu būdu naikinant šias piktžoles labai svarbu būti atsargiems, dėvėti pirštines ir saugotis jų sulčių. Naikinant didelius Sosnovskio barščių plotus paprastai reikia pasitelkti herbicidus. Tačiau tai sunkus ir ilgas procesas, ir tai reiktų daryti porą kartų per vasarą ir kelerius metus iš eilės. Pasirinkus tinkamą herbicido mišinį, svarbu jį ruošti laikantis gamintojo nurodymų (pernelyg silpnas ar stiprus mišinys augalo gali nesunaikinti). Galima naikinti ir nupjovus žiedynus ir neleidžiant subrandinti sėklas.

Patarimai gyventojams:

  • Griežtai vengti kontakto su šiuo augalu;
  • Vilktis apsauginius drabužius, dėtis akių apsaugą, jeigu kontaktas yra neišvengiamas;
  • Naikinant reiktų vilkėti neperšlampamus drabužius, pirštines, naikinti apsiniaukusią dieną, kad nebūtų saulės;
  • Vietą, kuri lietėsi su Sosnovskio barščiu, būtina nuplauti su muilu po tekančia vandens srove ir jokiu būdu nebūti saulėje, nes ultravioletiniai spinduliai gali sukleti fotodermatitą. Jei nėra tokios galimybės, galima tą vietą nuplauti vien vandeniu bei nusausinti. Negalima braukti per pažeistą vietą rankšluosčiu, rekomenduojama ją tiesiog švelniai nusausinti;
  • Svarbu pasitarti su gydytoju net ir tada, kada nepastebėjote odos pažeidimų;
  • Nudeginimai gali išryškėti ne iš karto, o po 2-3 dienų. Pažeistą vietą tepti priemonėmis nuo nudegimų, laikyti uždengtas,  saugoti nuo infekcijos, tiesioginės saulės;
  • Iškilus klausimams, rekomenduojama visą parą kreiptis į Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą telefonu (85)2362052.

Parengta remiantis Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro informacija.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

Random Posts