SMALKĖS (ANGLIES MONOKSIDAS) – BEKVAPĖS ŽUDIKĖS

Žiemą, kai pradedamas šildymo sezonas, ypač padaugėja apsinuodijimų smalkėmis. Gyvenamieji namai, sodybos, pirtys – visur ten, kur yra šildomasi malkomis, akmens anglimi, durpėmis, gamtinėmis dujomis iškyla tikimybė apsinuodyti smalkėmis.

Dažnai buityje apsinuodijama degimo produktu – anglies monoksidu (smalkėmis). Tai bespalvės, bekvapės, nedirginančios gleivinių, lengvesnės už orą dujos. Jomis dažniausiai apsinuodijama uždaruose garažuose, šildantis automobiliuose arba per anksti uždarius kūrenamas krosnis. Šios dujos labai pavojingos, nes yra bespalvės, bekvapės, įkvėptos greitai prasiskverbia į eritrocitus ir trukdo į juos patekti deguoniui, t. y. susijungia su hemoglobinu ir sudaro glaudų junginį karboksihemoglobiną, negalintį prijungti ir transportuoti deguonies. Anglies monoksidas, pakeisdamas deguonį hemoglobine, blokuoja kvėpavimo fermentą. Todėl greitai atsiranda hipoksemija ir sunkus  audinių deguonies badas, dėl kurio labiausiai kenčia smegenys. Vienas iš dažniausių apsinuodijimo smalkėmis scenarijų: žmogus pasikūrenęs krosnį ir nevisiškai jai baigus degti uždaro sklendę ir nueina miegoti, smalkės kaupiasi kambaryje, miegodamas žmogus praranda sąmonę, vystosi koma, nesuteikus pagalbos ištinka mirtis. Todėl apsinuodijimas smalkėmis dažnai vadinamas ,, pramiegota “ mirtimi. Apsinuodijimo anglies monoksidu simptomai:

 Lengvas apsinuodijimas: Lengvas galvos skausmas, svaigimas, pykinimas, vėmimas, nuovargis, pulsavimas smilkiniuose, į gripą panašūs simptomai.

Vidutinio sunkumo apsinuodijimas: Stiprus galvos skausmas, mieguistumas, sumišimas, padažnėjęs pulsas, koordinacijos sutrikimai, alpimas.

Stiprus apsinuodijimas : sąmonės netekimas, traukuliai, širdies veiklos, kvėpavimo sutrikimai, mirtis.

Vidutinio ir sunkaus apsinuodijimo atvejais dažnai žmogus nebesiorientuoja aplinkoje, nebesuvokia, kad jam reikia išeiti į lauką. Apsinuodijusį žmogų reikia išnešti į lauką, prasegti drabužius, kad jis kuo daugiau gautų deguonies – pagrindinio vaisto šiam apsinuodijimui, bei kviesti greitąją pagalbą ar kreiptis į gydymo įstaigą.

Apsinuodijimo anglies monoksidu prevencija:

  • Namie įsirengti bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją – (detektorių) – geriausia miegamajame;
  • Kasmet prieš šildymo sezoną patikrinkite šildymo įrenginius (krosnis ir židinius), įvertinkite ventiliacinės sistemos efektyvumą, išvalykite kaminus.
  • Nešildykite patalpų dujinėmis viryklėmis ar orkaitėmis.
  • Nepalikite garaže paleistų automobilių. Jei automobilį šildote, tą darykite lauke, o ne garaže.
  • Apsinuodijimų smalkėmis galima išvengti tinkamai prižiūrint patį patalpų šildymo procesą: jeigu kūrenamas židinys, krosnis, dūmtraukio sklendę uždarykite tik visiškai sudegus kurui, nepalikite rusenančios ugnies nakčiai.
  • Anglies monoksido antidotas (priešnuodis) – deguonis, todėl tinkamas patalpų vėdinimas padės išvengti apsinuodijimo smalkėmis.

Panaudota Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro  informacija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

Random Posts