RUOŠKIMĖS NAUJIEMS MOKSLO METAMS. ATMINTINĖ MOKSLEIVIŲ TĖVAMS

 

Norime priminti, kad ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai prieš mokyklą turi pasitikrinti sveikatą. Profilaktiškai tikrintis sveikatą ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Vaiko sveikatos pažyma galioja vienerius metus nuo jos išrašymo dienos. Norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą, pirmiausia reikia iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas šeimos gydytoją, bei gydytoją odontologą. Vaiką iki 16 metų turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų. Primename, kad vaikams nuo 6 iki 14 metų sveiki nuolatiniai krūminiai dantys gali būti nemokamai padengiami silantais – specialia apsauga nuo karieso. Ši paslauga yra kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis ir yra nemokama. Profilaktinio tikrinimo  metu odontologas patikrina dantis, šeimos gydytojas išmatuoja ūgį, svorį, patikrina klausą, regėjimą, įvertina laikyseną, kitas organų sistemas, vertina fizinę ir emocinę vaiko raidą. Esant reikalui nukreipia pas kitus specialistus, ar atlieka kitus tyrimus. Primename, kad nei profilaktinė apžiūra, nei išduotas sveikatos pažymėjimas nieko nekainuoja. Sveikatos pažymėjimas turi būti pristatytas į ugdymo, mokymo įstaigą.

Kaip pastebi medikai, viena iš pagrindinių sveikatos problemų yra ydinga laikysena. Tai įtakoja ne tik mažas fizinis aktyvumas, nuolatinis sėdėjimas prie kompiuterio, bet ir netinkamas kuprinės pasirinkimas. Štai keletas patarimų, kokia turėtų būti moksleivio kuprinė:

  • Kuprinė su knygomis neturėtų sudaryti daugiau kaip 10-12 proc. mokinio svorio. Tuščia pradinuko kuprinė turėtų sverti apie 700g. Vyresnių klasių mokinių – iki 1,5 kg.
  • Kuprinės turėtų turėti 2 reguliuojamo ilgio paminkštintus diržus iš standžios medžiagos, kurie turėtų būti ne siauresni nei 3,5 cm.
  • Nešamos kuprinės apačia neturėtų būti žemiau mokinio juosmens. Kuprinės viršus neturėtų būti aukščiau pečių linijos.
  • Kuprinės nugarinė dalis turėtų būti iš tvirtos, minkštos medžiagos, nugarėlė turėtų būti sutvirtinta, kad neleistų nugarai krypti.
  • Kuprinė visad turi būti nešama užsidėjus abu diržus ant abiejų pečių, o diržai turi būti nei per daug suveržti, nei per daug laisvi.
  • Geriausia, kad kuprinė turėtų keletą skyrių, taip geriau galėsite paskirstyti kuprinės turinį. Sunkiausius daiktus dėkite arčiau nugaros.
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
  • Pradinukams nėra tinkamos ir kuprinės su pakietintu dugnu, kojelėmis, ratukais ir ištraukiamomis rankenomis, nes net tuščios tokios kuprinės sveria daugiau nei 1200 g.
  • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir sudėkite tik tai dienai reikalingus daiktus, pakontroliuokite vaikus. Dažnai jie įsideda daiktų, kurių mokykloje net neprireiks.
  • Renkantis kanceliarines, mokyklai skirtas priemones, pirmenybę teikite mažesnei prekių pakuotei: mažesnio svorio klijų pieštukui, mažesnio tūrio vandeniniams dažams ar mažiau spalvų turinčiai guašo pakuotei. Atkreipkite dėmesį ir kokio amžiaus vaikams ši priemonė skirta.  Taip pat reikėtų dažniau naudoti plonus sąsiuvinius, o ne storus. Taip sumažinsite kuprinės svorį. Esant galimybei priemones palikite klasėje.

Patikrinę vaikų sveikatą , išrinkę saugia ir patogią kuprinę, nepamirškite patikrinti ir vietos, kurioje vaikas ruoš pamokas namie. Įsitikinkite, ar prie rašomojo stalo yra pakankamai dienos šviesos, reikalui esant ar yra stalinė lempa,  ar stalas ir kėdė atitinka vaiko ūgį. Svarbu, kad vaikas prie rašomojo stalo sėdėtų tinkamai, nesusikūprinęs, būtų geras apšvietimas.

Taigi kviečiame tėvelius pasirūpinti vaikų sveikatos profilaktika jau dabar – paskambinti į sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašę, ir užsiregistruoti vizitui, neatidėliojant to rudeniui. Be to nepamirškime pasirūpinti ir patogia ir saugia  kuprine, saugia ir patogia pamokų ruošimo aplinka namie.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė.

Random Posts