PRISIJUNKITE PRIE PILIETINĖS INICIATYVOS „UŽ BLAIVIĄ“, PATVIRTINTA VRK, IŠ ESMĖS KEIČIANTI ALKOHOLIO KONTROLĖS ĮSTATYMĄ

Liaudies išmintis sako: „Pas ką nerasi šnapso? Pas girtuoklį“. Jokios alkoholio prieinamumo ribojimo priemonės nesutrukdys statistiniam lietuviui nusipirkti alkoholio tiek, kiek jam reikia, o dar ir pasidėti atsargai. Statistiniam girtuokliui šios priemonės išties nepadės. Užtat jos padės mūsų vaikams ir jaunimui augti blaivumą puoselėjančioje kultūroje. – R. Baškienė

Problema:

 • Lietuva yra trečia šalis pasaulyje pagal suvartojamą etilo alkoholio kiekį, tenkantį vienam gyventojui (15,4 l, kai PSO rekomenduojama neviršyti 7 l.).
 • 2003–2011 m. alkoholio vartojimo sąlygotos mirtys sudarė 9 proc. nuo visų mirčių Lietuvoje.
 • 2006–2011 m. Lietuvoje 8,9 proc. susirgimų ir 7,6 proc. netekto darbingumo atvejų (neįskaitant išorinių priežasčių) buvo sąlygota alkoholinių gėrimų vartojimo.
 • LSMU Sveikatos tyrimų instituto mokslininkų skaičiavimais, alkoholio žala (t. y. neatsakingo, žalingo alkoholio vartojimo ir alkoholizmo) vien per 2010 metus sudarė 214,7 mln. eurų, į kurią įėjo dėl priešlaikinių mirčių neuždirbtos pajamos iki pensijos, sveikatos priežiūros išlaidos gydant su alkoholiu siejamas pasekmes sveikatai, sumažėjusio darbingumo išmokos, vaikų globos namų išlaikymas, nuteistųjų išlaikymas kalėjimuose.

SIŪLOMOS ALKOHOLIO KONTROLĖS ĮSTATYMO PATAISOS

Specializuotos alkoholio parduotuvės:

 • Skandinavijos šalių praktika. Skandinavijos gyventojai ją palaiko. Paprasčiau apmokyti darbuotojus tikrinti amžių, išvengti konfliktų, neparduoti girtiems. Paprastesnė kontrolė.
 • Į tokias parduotuves neįleidžiami vaikai, jos įrengiamos atskirai, pardavimo vieta filmuojama.
 • Tai mažintų pardavimo vietų skaičių ir sugriežtintų reikalavimus pardavimo vietoms.

Pardavimo amžiaus didinimas:

 • JAV nustatytas net 21 metų amžius, Lietuvoje siūloma 20 metų, nes 12 klasėje dauguma mokinių turi 18 ar net 19 metų. Jie aprūpina alkoholiu ir nepilnamečius savo draugus.
 • 20 metų amžiaus riba labai apribotų mokyklinio amžiaus vaikų alkoholio įsigijimą.
 • Moksliniai tyrimai rodo, kad pradėjus alkoholį vartoti iki 16 metų, net apie 40 proc. vartotojų tampa priklausomais nuo alkoholio, tuo tarpu pradėjus vartoti 20 metų ar vyresniame amžiuje, priklausomais tampa jau tik apie 10 proc. vartotojų, t. y. skirtumas yra 4 kartai.
 • Įstatyme numatyta, kad iš asmenų, atrodančių jaunesniais nei 25 metai, būtų privaloma reikalauti amžių įrodančio dokumento. Tai palengvintų pardavėjų darbą ir išplėstų asmenų ratą, iš kurio būtų reikalaujama patvirtinti amžių.

Alkoholinių gėrimų reklamos draudimas:

 • Visiškai nelogiška reklamuoti prekę, kurios vartojimą valstybė yra įsipareigojusi mažinti.

RAGINAME VISUS PRISIDĖTI PRIE PILIETINĖS INICIATYVOS „UŽ BLAIVIĄ“ IR PASIRAŠYTI INTERNETU:

https://www.lietuva2.lt/pasiulymas/pilietine-iniciatyva-andquot-uz-blaiviaandquot-patvirtinta-vrk-is-esmes-keiciant/56e7f7c80a1d0d0a8ce96b17

 

Parengė: Justina Kazickaitė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

 

Random Posts