PRIEŠINĖS LIAUKOS (PROSTATOS) VĖŽYS

Siekiant atkreipti dėmesį į padažnėjusius prostatos ligų atvejus, rugsėjo 15-oji Europos urologų asociacijos yra paskelbta Kovos su prostatos vėžiu diena. Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje, kankinanti tūkstančius lietuvių. Kasmet nuo jos miršta 400-500 vyrų. Vaisto nuo šios ligos kol kas nėra, todėl rimtai rūpintis prostata reikia pradėti kuo anksčiau, nelaukiant pirmųjų simptomų.

Kas rizikuoja susirgti prostatos vėžiu?

Dažniausiai rizika padidėja vyresniems nei 50 m. vyrams, taip pat tiems, kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu. Dažniau prostatos vėžiu suserga gausiai vartojantys riebų gyvulinės kilmės maistą, nepakankamai valgantys šviežių daržovių ir vaisių. Dažniau serga nutukę vyrai.

Kada vertėtų sunerimti?

Pradžioje jokių simptomų neatsiranda, tik po kurio laiko pasireiškia su prostatos padidėjimu susijusios problemos, tai yra dažnas šlapinimasis naktį, vėliau, navikui sparčiai išplitus, gali pradėti skaudėti kryžkaulio srityje, vėžiui išplitus į šlapimo pūslę gali pasirodyti kraujo šlapime. Galimi ir bendri simptomai, kurie yra būdingi vėžiniams susirgimams: kūno masės sumažėjimas, pykinimas, apetito stoka.

Kaip apsisaugoti?

PSO duomenimis, apie 30–50 proc. visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant vėžio profilaktiką. Vienas iš būdų tai padaryti – gerinti žmonių informuotumą apie valstybines patikrų programas, siekiant nustatyti piktybinius navikus ankstyvosiose stadijose. Šiuo metu Lietuvoje yra vykdomos 4 su onkologinių susirgimų prevencija susijusios programos, viena iš jų – priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka priešinės liaukos biopsiją, leidžiančią patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Užkirskite kelią priešinės liaukos (prostatos) vėžiui. Pasinaudokite vykdoma prevencijos programa nedelskite ir pasitikrinkite! Juk tai nieko nekainuoja, o gali išsaugoti jūsų gyvybę!

Informaciją parengė: Justina Kazickaitė, panaudojant kitų informacinių šaltinių medžiagą

Random Posts