Plačiau apie gimdos kaklelio vėžį

Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių išlaidas ligonių kasos kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo – gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, krūties vėžio prevencinė programa, prostatos (priešinės liaukos) vėžio prevencinė programa, storosios žarnos vėžio prevencinė programa, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa.

Norint pasitikrinti pagal prevencines programas, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, jei reikia, skirs tyrimus bei nukreips pas gydytoją specialistą. Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys prevencinėse programose gali dalyvauti nemokamai, jeigu kreipiamasi į sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusią gydymo įstaiga. Tuomet nei už tyrimus, nei už gydytojo darbą ar sunaudotas medžiagas mokėti nereikia.

Šiandien aptarsime apie gimdos kaklelio vėžį, jo priežastis ir prognozę, diagnozę bei gydymą.

Ikivėžiniai kaklelio pokyčiai ir ankstyvasis vėžys nesukelia jokių simptomų todėl, norint nustatyti ligos pradžią, profilaktiniai tikrinimai yra gyvybiškai svarbūs. Vėlesnių stadijų gimdos kaklelio vėžys gali sukelti kraujavimą tarp mėnesinių, gali atsirasti nemalonių išskyrų. Menopauzės sulaukusios moterys, kurioms nebėra mėnesinių, gali vėl pradėti kraujuoti.

Skausmas yra vėlyvas kaklelio vėžio simptomas ir rodo, kad liga plačiai išplitusi dubenyje. Ligai įsisenėjus, gali nuolat kilti neaukšta temperatūra, mažėti kūno svoris, atsirasti mažakraujystė ir šlapinimosi bei tuštinimosi problemų.

Priežastys.
Žinomi šie gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai – lytiniai santykiai, ankstyva lytinių santykių pradžia, lytiniai santykiai su keliais partneriais. Visi šie veiksniai susiję, su žmogaus papilomos viruso patekimo ant gimdos kaklelio rizika.

Užsikrėtus ŽPV, nebūtinai prasideda kaklelio vėžys, bet 16 jo padermė yra svarbus rizikos veiksnys. Kai kurios moterys turi genetinį polinkį sirgti gimdos kaklelio vėžiu. Rizika didina rūkymas ir imuninę sistemą veikiančios būklės.

Prognozė.
Ankstyvųjų stadijų, dar neišplitęs į limfinę sistemą, gimdos kaklelio vėžys dažnai sėkmingai gydomas.

Gydymas.
Gimdos kaklelio vėžio gydymas priklauso nuo to, kokios stadijos liga diagnozuojama. Jeigu vėžys yra įsisenėjęs, gimda pašalinama chirurginiu būdu. Naujausi tyrimai rodo, kad radioterapijos veiksmingumas didėja, jeigu ligonei kartu yra skiriamas gydymas veiksmingu priešvėžiniu vaistu cisplatina. Bendrai ligonės būklei pagerinti gali būti skiriama antibiotikų, Atsakas į gydymą gali pagerėti, kai kartu gydomos priešligės ir susijusios ligos, pavyzdžiui, mažakraujystė.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistas
Airidas Povilas Stasiulis

Random Posts