Pedikuliozė

 

Pedikuliozė (utėlėtumas) – tai užsikrėtimas utėlėmis. Utėlė – specifinis žmogaus parazitas – maitinasi tik jo krauju, gyvena ir dauginasi plaukuotoje galvos dalyje, kiaušinius (glindas) deda dažniausiai smilkinio, pakaušio, kaktos plaukų srityje.

Utėlės gyvenimo ciklas. Patelė padeda 6-8 kiaušinius (glindas) per dieną. Juos priklijuoja prie plauko labai arti odos. Lerva išsivysto per 7-10 dienų, o likęs glindos kiautas lieka priklijuotas prie plauko. Naujai išsiritusiai lervai per pirmas 24 val. būtina pasimaitinti krauju. Lervos vystymasis iki suaugusios utėlės, galinčios dėti kiaušinius, trunka 7-12 dienų. Lervos neplinta kitiems asmenims, užsikrėsti galima tik suaugusiomis utėlėmis. Galvinė utėlė gyvena maždaug 30 dienų ir per gyvenimą sudeda apie 100 kiaušinių. Be žmogaus išorinėje aplinkoje utėlė išgyvena ne ilgiau 24 val.

Kaip diagnozuoti utėlėtumą? Tušti glindų kiautai, negyvos glindos ar utėlės gali būti įvardijamos kaip buvęs užsikrėtimas. Gyvos, judančios utėlės ar gyvos glindos, esančios arti plauko šaknies, patvirtina aktyvų užsikrėtimą. Glindos yra 1,0–1,5 mm dydžio, o suaugusi utėlė yra maždaug sezamo sėklos dydžio. Geriausias būdas aptikti utėles – vandeniu sudrėkintomis tankiomis šukomis šukuoti plaukus. Pleiskanos gali būti klaidingai priskiriamos glindoms. Glindos tvirtai prisiklijavusios prie plauko, jos nenukrenta nuo judesio, brūkštelėjimo ar pūstelėjimo. Dauguma mano, kad utėlėmis užsikrečia ir jas platina tik apsileidę žmonės. Tačiau šis mitas yra paneigtas. Jeigu žmogus užsikrėtė utėlėmis, tai dar nereiškia, kad šeimoje nesilaikoma higienos. Utėlėtumas nėra asocialių šeimų problema – šiais parazitais gali užsikrėsti bet kuris vaikas ar suaugęs žmogus.

Kaip galvinės utėlės plinta? Utėlėmis užsikrečiama ilgalaikio tiesioginio sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu (vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte) bei besikeičiant drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito asmens galvą. Dažniausiai plinta tiesioginiu būdu iš galvos į galvą, esant artimam sąlyčiui arba per šukas, plaukų šepečius, kitus plaukų priežiūros reikmenis, keičiantis galvos apdangalais bei juos laikant kartu.

Utėlių naikinimas. Kovai su utėlėmis reikia sutelkti visus šeimos narius ir apsišarvuoti kantrybe. Šių parazitų per vieną dieną visiškai išnaikinti neįmanoma. Utėles naikinantys medikamentai (pedikuliocidai) naudojami tik išaiškinus utėlėtumą ir pasitarus su vaistininku ar gydytoju ir naudojami giežtai laikantis vartojimo instrukcijų. Galvos utėlių atveju medikamentu apdorojama plaukuota galvos dalis, vėliau plaunama karštu vandeniu su muilu ar šampūnu. Pavartojus medikamentą 2-3 dienas, plaukus reikia rūpestingai iššukuoti tankiomis šukomis. Po galvos plaukų apdorojimo preparatu, pastebėjus gyvų utėlių, būtina procedūrą pakartoti pasirinkus kitą medikamentą. Dažniausiai pasitaikančios neefektyvios utėlių galvoje naikinimo priežastys:

  • medikamentas panaudotas, nesilaikant instrukcijoje nurodytų reikalavimų;
  • panaudotas neefektyvus medikamentas;
  • pakartotinis užsikrėtimas nuo kito asmens.

Utėlių pašalinimas šukomis taikomas vaikams iki 5 metų, nėščioms ir maitinančioms motinoms, alergiškiems asmenims bei asmenims, turintiems odos pakenkimų.

Plaukai sudrėkinami 4-5 proc. acto tirpalu ir šukuojami tankiomis šukomis apie 30 min., kol pašalinamos gyvos utėlės.

Šukavimas kartojamas dvi savaites kasdien.

Iššukuotas utėles būtina sunaikinti, o šukas kruopščiai išplauti karštu vandeniu, išvalyti ir pusvalandžiui pamerkti į 4–5% acto tirpalą. Panaudojus utėlių naikinimo priemones, plaukus rekomenduojama skalauti 4-5 proc. acto ar citrinos rūgšties vandeniniu tirpalu. Tai padeda pašalinti glindas, nes plauko paviršius tampa slidesnis. Glindas būtina šalinti ne tik dėl estetinių paskatų, bet ir siekiant sumažinti klaidingos diagnozės galimybes. Glindas lengviau pašalinti specialiomis tankiomis šukomis šukuojant vandeniu sudrėkintus plaukus. Šis metodas turėtų būti kartojamas kelias savaites. Šukų gali ir nepakakti valant glindas, reikia ir pirštais jas rinkti po vieną.

Kaip išvengti utėlių? Žinios apie utėlėtumą yra esminis dalykas, pakeičiantis žmogaus nuostatas ir elgesį bei užtikrinantis efektyvų jo plitimo mažinimą. Supratimas apie utėlių vystymosi ciklą padeda jas sėkmingai sunaikinti.

Ikimokyklinėse ugdymo įstaigose ir mokykloje:

  • vaikai neturėtų dalytis šukomis, plaukų šepečiais, kitais galvos priežiūros reikmenimis, galvos apdangalais ir drabužiais;
  • galvos apdangalai turėtų būti laikomi palto (apsiausto), kuris kabykloje saugomas, rankovėje;
  • naudojami sportiniai čiužiniai, galvą saugantys įrenginiai (šalmai) turi būti valomi (siurbiami dulkių siurbliu) po kiekvieno panaudojimo;
  • kilimai turi būti siurbiami kasdien.

Parengta pagal ULAC pedikuliozės epidemiologinės priežiūros ir kontrolės metodines rekomendacijas

 

 

Random Posts