PEDIKULIOZĖ – NIEKADA NESAKYKITE NIEKADA!

 

Pedikuliozė (utėlėtumas) – tai užsikrėtimas utėlėmis. Galvinė utėlė minta žmogaus krauju, perdurdama odą kelis kartus per dieną. Suaugusi patelė padeda po 4-8 kiaušinėlius (glindas), kurie yra priklijuojami prie atskirų plaukų sruogų, kuo arčiau galvos odos, kur yra šilta. Dažniausia glindų lokalizacijos vieta – pakaušis, smilkinių sritis, sprando sritis, vieta už ausies. Per savaitę iš jų išsirita utėlės. Utėlės gyvena 30 dienų. Užsikrėtimas vyksta tik suaugusiomis utėlėmis, tuo tarpu glindomis užsikrėsti neįmanoma. Be žmogaus utėlės gali išgyventi iki 48 valandų (joms reikia šilumos ir kraujo). Utėlės gyvenimo ciklas:  utėlė padeda glindą ; po 6 – 7 parų išsirita utėlės lerva, kuri turi tris nimfos stadijas; po 17 – 18 parų utėlė jau laikoma subrendusia; 17 iki 32 paros utėlė per dieną padeda 4 – 8 glindas, taigi per savo gyvenimo ciklą padeda apie 280 glindų. Primename, kad užsikrėsti galima tik suaugusiomis utėlėmis. Užsikrėtimas galimas: kontakto su utėlėtais žmonėmis metu; vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte;  keičiantis drabužiais, patalyne, šepečiais, šukomis, rankšluosčiais; naudojantis bendra lova, pagalvėmis; taip pat panašiose situacijose, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito žmogaus galvą; nesilaikant asmens higienos. Laiku nenaikinant, ar naikinant nepakankamai galima užsikrėsti pakartotinai.  Požymiai rodantys, kad žmogus užsikrėtęs utėlėmis: jausmas, kad kažkas juda, kutena plaukuose; niežulys; dirglumas; matomos gyvos utėlės; glindos ant plaukų; opos, raudonos dėmės galvos odoje; bėrimai kaklo srityje.

Jeigu Jums kilo įtarimas, kad vaikas, ar kitas šeimos narys turi utėlių, tai: patikrinkite vaiko galvą;  geriausia priemonė ieškoti utėlių ir glindų yra tankios šukos; ieškokite gyvų utėlių; ypač atidžiai apžiūrėkite kaklo sritį, sritį už ausų, pakaušį; jei nesimato gyvų utėlių, atkreipkite dėmesį, ar nėra kiaušinėlių, glindų. Jeigu pas vieną šeimos narį radote parazitų, būtinai patikrinkite ir kitus šeimos narius.

Utėles galima naikinti 2 būdais – mechaniniu ir cheminiu. Mechaninis būdas – tai po įprastinio galvos plovimo plaukų šukavimas tankiomis šukomis. Pirmo iššukavimo metu pašalinamos subrendusios utėlės, o kitomis dienomis — naujai išsiritusios nimfos, joms neleidžiant subręsti ir dėti naujų kiaušinių. Kad lengviau plaukus iššukuoti, galima juos drėkinti  4-5 proc. acto tirpalu. Tai padeda pašalinti glindas, nes plauko paviršius tampa slidesnis. Taip šukuoti kasdien reikia 17-20 dienų. Šis būdas tinka alergiškiems žmonėms, kai nenorima naudoti cheminių preparatų. Bet jis užtrunka ilgai, reikalauja daug kantrybės, nuoseklumo. Kitas būdas – tai šampūnų, losjonų, skirtų utėlėms naikinti naudojimas. Šių priemonių galima nusipirkti vaistinėse. Nepamirškite tai, kad visos cheminės priemonės sunaikina gyvas utėles, bet nesunaikina glindų. Tad pagal gamintojo instrukcijas ir chemines priemones reikia vartoti kelis kartus.  Atlikus mechaninį ar cheminį utėlių naikinimą, jeigu  bus laikomasi visų patarimų, parazitai bus išnaikinti. Jeigu po 7 dienų vėl atsirado niežulys, greičiausiai įvyko pakartotinas užsikrėtimas. Pakartotinai užsikrėtus, ar neišsigydžius iki galo, visą gydymo kursą reikia kartoti iš pradžių.

Dažniausias užsikrečiama vaikų kolektyvuose, dėl  to svarbu  mokyti vaikus tinkamo elgesio: paprašykite vaikų, kad žaisdami,  sportuodami, šnabždėdamiesi jie nesiliestų plaukais;  paaiškinkite vaikams, kad negalima dalintis su kitais vaikais savo kepurėmis, skarelėmis, šalikais, o taip pat šukomis, segtukais, gumytėmis, rankšluosčiais ir kitomis asmens higienos priemonėmis. Taip pat  negalima gulėti ant kilimų, lovų, pagalvių, ant kurių gulėjo pedikulioze užsikrėtę žmonės. Jeigu Jūsų šeimos narys kontaktavo su užsikrėtusiu žmogumi, tikrinkite jo plaukus kas 3-4 dienas, o vaikų galvas  reiktų reguliariai tikrinti ištisus metus. Vaiko plaukus reikia  kasdien šukuoti, dažnai plauti, kasdien vaiką maudyti, mokinti asmens higienos. Galvos apdangalai turėtų būti laikomi palto, striukės rankovėje. Svarbu laikytis ir aplinkos higienos, pastoviai valyti patalpas, aplinkos daiktus, reguliariai keisti patalynę. Užsikrėtus utėlėmis dažnai keisti patalynę. Lovos skalbinius, rūbus  skalbti karštame vandenyje, lyginti lygintuvu. Jei sužinojote apie aplinkoje esantį utėlėtumo protrūkį, naudokite apsauginius losjonus. Utėlės turi būti naikinamos visų šeimos narių pastangomis. Visiems užsikrėtusiems asmenims šeimoje ar kolektyve turi būti taikomi tie patys utėles naikinantys medikamentai tuo pačiu metu. Primename, kad vaikai grįžti į mokyklą, darželį, bendruomenę  turi be utėlių ir be glindų, švarūs, tvarkingi, švariais rūbais.  Netgi tušti kiaušinėlių kiautai bei negyvos glindos turi būti pašalintos nuo plaukų tam, kad vaikas išvengtų klaidingo utėlėtumo nustatymo. Utėlėtumas — tai ne priežastis pyktis, panikuoti arba nutylėti apie problemą. Ši būklė pagydoma, reikia tik kantrybės, vienybės ir sąmoningumo.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts