PEDIKULIOZĖ: kaip užsikrečiama ir kaip jas išnaikinti

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad vaikams tėvai turėtų nuolat tikrinti galvas, nes galimas užsikrėtimo utėlėmis. Nors utėlėtumas (pedikuliozė) – itin nemaloni liga, tačiau su ja susidūrus nereikia išsigąsti. Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kaip šių parazitų atsikratyti.

Kaip pasitikrinti? Utėlės – žmogaus parazitai, kurie gyvena ir vystosi žmogaus galvos plaukuose ir maitinasi žmogaus krauju. Galvinė utėlė gyvena maždaug 30 dienų ir per savo gyvenimą sudeda apie 100 kiaušinių. Utėles atpažinti gan sudėtinga, nes jos plaukuose gerai slepiasi. Jos būna nuo šviesiai rudos iki juodos spalvos, greitai ropoja galvos oda, todėl yra sunkiai randamos. Utėlėmis užsikrečiama kontakto su utėlėtais žmonėmis metu: vaikų kolektyvuose, keičiantis drabužiais, patalyne, šukomis, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, taip pat panašiose situacijose, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito žmogaus galvą. Pagrindinis apsikrėtimo galvinėmis utėlėmis požymis – glindos plaukuose. Baltos spalvos glindos prisiklijuoja prie plauko, todėl nenukrenta nuo judesio, brūkštelėjimo ar pūstelėjimo. Tuo glindos ir skiriasi nuo pleiskanų, kurios iš pirmo žvilgsnio yra į jas panašios.
Norint įsitikinti, ar neturite nepageidaujamų gyvių, pirmiausia reikėtų apžiūrėti plaukus prie ausų, ant pakaušio ir kaklo srityje, ties plaukų augimo riba, nes būtent šiose vietose utėlės dažniausiai deda kiaušinius. Dėl utėlių įkandimų gali atsirasti niežulys, žaizdelių, nusikasymų, alerginių reakcijų, odos paraudimų. Jei vaiko plaukuose randama utėlių ar glindų, apie tai informuojami tėvai. Tai nereiškia, kad jūsų namuose nesilaikoma tvarkos ar higienos normų. Reikėtų ramiai patikrinti faktus ir imtis priemonių šiems nepageidaujamiems parazitams išnaikinti. Tėvai, kurie nereaguoja į mokyklos pranešimus, apie tai informuojama Paramos šeimai centro socialiniam darbuotojui. Nepamirškite, jog vaikas gali grįžti į kolektyvą tik visiškai išnaikinus parazitus.

Kaip naikinti utėles? Efektyvi utėlių naikinimo priemonė – plaukų šukavimas tankiomis šukomis. Šis būdas rekomenduojamas dažniausiai, kadangi pastaruoju metu pastebimas utėlių atsparumas medikamentams. Plaukai sudrėkinami 4–5 proc. acto tirpalu arba citrinos rūgšties vandeniniu tirpalu. Plauko paviršius tampa slidesnis, ir glindas galima lengviau pašalinti. Plaukai tankiomis šukomis šukuojami tol, kol pašalinamos utėlės ir glindos. Procedūrą gali tekti pakartoti keletą kartų. Utėles naikinantys medikamentai naudojami tik išaiškinus pedikuliozę ir pasitarus su gydytoju ar vaistininku. Šie medikamentai perkami vaistinėje ir turi būti naudojami laikantis informaciniame lapelyje nurodytų instrukcijų. Siekiant išvengti pakartotinio užsikrėtimo, svarbu patikrinti visų šeimos narių galvas. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina visus tėvelius atidžiai tikrinti savo vaikų plaukus, laikytis pagrindinių higienos reikalavimų, o susidūrus su utėlėmis skubiai imtis prevencinių priemonių siekiant kuo greičiau užkirsti kelią šių parazitų paplitimui. Būkime atsakingi ne tik už save, bet ir už tuos kurie šalia mūsų.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Gitana Ribinskienė

 

Random Posts