„PASITIKRINK, GAUK GYDYMĄ, APSAUGOK“!  ŽIV IR HEPATITŲ TESTAVIMO SAVAITĖ

Gruodžio 1  dieną bus minima pasaulinė AIDS diena. Ta proga  priešpaskutinę lapkričio savaitę  Europoje, taip pat ir Lietuvoje visuomenė skatinama pasitikrinti dėl ŽIV ir hepatito C ir B  virusų. Tyrimų savaitės šūkis: „Pasitikrink, gauk gydymą, apsaugok“!  Visoje Europoje ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės metu kviečiama vienytis bendram tikslui ir siekti didinti visuomenės informuotumą apie tyrimų dėl ŽIV ir hepatitų svarbą. Siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šių ligų keliamas grėsmes, pasitikrintų bei suprastų, kad yra veiksmingas šių ligų gydymas. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro skaičiavimais, kas trečias Europoje užsikrėtęs ŽIV asmuo apie tai net neįtaria, o Pasaulio sveikatos organizacija pažymi, kad hepatitai pavojingi savo komplikacijomis – kepenų ciroze ir vėžiu, dėl ko kasmet Europoje miršta apie 12 000 žmonių.

Užkrečiamų ligų ir AIDS centras pasitikrinti dėl hepatitų C ir B rekomenduoja: Jei buvo perpiltas kraujas / kraujo produktai iki 1993 metų;  jei buvo atliktos chirurginės operacijos (taip pat Cezario pjūvis) arba invazinės procedūros; jei dėl neaiškių priežasčių padidėję kepenų fermentai (ALT, AST); hemodializuojamiems pacientams; sergantiems hemofilija ir kitomis kraujo ligomis; organų, audinių, kraujo ir komponentų donorams; asmenims po organų transplantacijos; medicinos įstaigų darbuotojams; vaikams, kurių motinos nėštumo ir gimdymo metu sirgo hepatitu; jei šeimos nariui diagnozuotas hepatitas; nors kartą vartojusiems švirkščiamuosius narkotikus; buvusiems įkalinimo įstaigose; turėjusiems daug lytinių partnerių (daugiau nei 1 per 12 m); nėščiosioms; Infekuotiems ŽIV.

Pasitikrinti dėl ŽIV rekomenduojama: nėščiosioms; kai kosima ilgiau kaip mėnesį;  dažnai (daugiau kaip 2k. per metus) sergant plaučių uždegimais, bronchitais, gerklės, ausų ir kitais uždegimais;  kai karščiuojama ilgiau kaip mėnesį;  kai viduriuojama ilgiau kaip mėnesį; be priežasties netekus daug svorio (daugiau kaip 10 proc.); kai nuolat jaučiamas nuovargis ir silpnumas;  kai naktimis gausiai prakaituojama; susirgus tuberkulioze; padidėjus kaklo, pažastų ar kirkšnies limfmazgiams;  kai sergate lytinių organų kandidoze (ilgiau kaip 1 mėn.); kai sergate burnos, stemplės ar gerklės kandidoze (ilgiau kaip 1 mėn.); kai turite burnos ir genitalijų opas, neišnykstančias ilgiau kaip 1 mėn.; susirgus Herpes infekcija (lėtinės opos, trunkančios ilgiau kaip 1 mėn.); susirgus sifiliu, gonorėja ar kita lytiškai plintančia infekcija; susirgus (ar užsikrėtusiems) hepatitu C ar B;  kai bendrame kraujo tyrime – ENG rodiklis didesnis; vartojus ar vartojant švirkščiamąsias narkotines ir psichtropines medžiagas;  patyrus smurtą ar lytinę prievartą; įsidūrus kažkieno naudota adata; asmenims, turėjusiems sąlytį (įskaitant ir profesinį) su ŽIV užsikrėtusio ar galimai užsikrėtusio asmens krauju ar kitais organizmo skysčiais; asmenims, kuriems pasireiškia ūmiai ŽIV infekcijai

būdingi simptomai (į gripą panašūs simptomai, trunkantys 1–2 savaites); turėjus nesaugius lytinius santykius.

Primename, kad sėkmingas virusinio hepatito C gydymas  jau  prieinamas ir Lietuvoje. Vaistai ŽIV ligai gydyti, nesunaikina viruso organizme, tačiau pristabdo ŽIV ligos progresavimą, o nuo virusinio hepatito B gali apsaugoti skiepai. Dėl ŽIV ir hepatitų tyrimų reikia konsultuotis su savo šeimos gydytojais. Dėl ŽIV galima atlikti ir savikontrolės testą, kurį galima įsigyti vaistinėse ar e – parduotuvėse. Atlikus savikontrolės ŽIV testą, rezultatas sužinomas per kelias minutes. Daugiau informacijos apie ŽIV savikontrolės testus informacijos galima rasti ULAC internetinio puslapio nuorodoje http://www.ulac.lt/lt/pasitikrink-pats.

 

Panaudota Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro pateikta informacija.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

 

Random Posts