PASAULINĖS TUBERKULIOZĖS DIENA

Kovo 24 d. Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos sprendimu minima Pasaulio tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti gyventojus apie šią pavojingą ligą. Pasaulinė tuberkuliozės diena tapatinama su tuberkuliozės (TB) bakterijos atradimo data. Ligos sukėlėją – 1,5-3,5 mikrono ilgio lazdelės formos bakteriją – 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas Robertas Kochas, už siekį nugalėti TB visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija.

bakterija

 1 pav. Tuberkuliozę sukelianti bakterija (Mycobacterium tuberculosis)

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina kiekvieną visuomenės narį semtis žinių apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, bendruomenės, valstybės sveikatą ir gerovę.

Kas yra tuberkuliozė?

Tuberkuliozė – tai lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Sergamumas plaučių tuberkulioze yra labai didelis. Manoma, kad tuberkuliozės mikobakterijomis yra infekuoti daugiau kaip trečdalis pasaulio gyventojų, iš jų net 8-10 milijonų serga aktyvia tuberkulioze.

Kaip užsikrečiama tuberkulioze?

Tuberkulioze dažniausiai užsikrečiama oro lašeliniu būdu, kai maži skysčio lašeliai patenka į aplinką aktyvia tuberkuliozės forma sergančiam žmogui čiaudint, kosint, kalbant, juokiantis. Suserga ne kiekvienas, įkvėpęs mikobakterijų. Tuberkulioze didesnė tikimybė užsikrėsti yra ilgalaikio kontakto metu (taip užkrečiami šeimos nariai ir darbo kolegos). Didelę riziką susirgti tuberkulioze turi sergantieji cukralige, užsikrėtusieji ŽIV. Riziką susirgti tuberkulioze didina narkomanija ir alkoholizmas, ilgas gydymas kortikosteroidais, imunitetą slopinantis gydymas, vėžys, sunkios inkstų, žarnyno ligos, nevisavertė mityba, badavimas, mažas kūno svoris.

Kodėl daugėja sergančiųjų tuberkulioze? Maždaug kas trečias pasaulio gyventojas yra užsikrėtęs tuberkulioze, ir šis skaičius vis didėja. Veiksniai, darantys įtaką tuberkuliozės plitimui, yra prastos gyvenimo sąlygos, skurdas, prasta sveikatos apsaugos sistemos būklė, antibiotikams atsparių tuberkuliozės padermių atsiradimas.

Kaip gydoma tuberkuliozė? Iki XX amžiaus vidurio sergantieji tuberkulioze dažniausiai ilgą laiką praleisdavo sanatorijose, nes buvo tikima, kad grynas oras, priverstinis poilsis ir tinkama mityba gali juos išgydyti. Dabar tuberkuliozė gydoma antibiotikais. Šis gydymas trunka 6-12 mėnesių, kol tuberkuliozės bakterijos visiškai sunaikinamos. Skiriami vaistai ir gydymo trukmė priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės, bakterijų jautrumo antibiotikams ir nuo to, ar sergate aktyvia, ar neaktyvia tuberkuliozės forma.

PRISIJUNK IR TU! STABDYKIME TUBERKULIOZĘ KARTU!

Tikrinimas dėl tuberkuliozės

Tai labai svarbus momentas siekiant sustabdyti sergamumą tuberkulioze. Tuberkulioze užsikrėsti galima bet kur: autobuse, parduotuvėje ar pan., todėl jei jūs ir nemanote, kad turėjote kontaktą su sergančiu asmeniu, rekomenduojame pasitikrinti.

Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai:

  • užsitęsęs kosulys,
  • karščiavimas,
  • naktinis prakaitavimas,
  • skrepliavimas,
  • atkosėjimas krauju – nedelskite!

 BŪKITE DĖMESINGI SAVO SVEIKATAI!

Parengė: Justina Kazickaitė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, apžvelgiant kitų literatūros šaltinių medžiagą

 

Random Posts