PASAULINĖ KŪDIKIŲ MAITINIMO KRŪTIMI SAVAITĖ

 

Kiekvienai metais rugpjūčio 1–7 dienomis švenčiama Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė, kurios tikslas yra skatinti maitinimą krūtimi, siekiant pabrėžti žindymo skatinimo ir palaikymo svarbą visame pasaulyje.

Pasaulinės  sveikatos  organizacijos  (PSO)  kūdikių  ir  vaikų mitybos ekspertų rekomendacija vienareikšmė – pirmuosius  6  gyvenimo  mėnesius  kūdikio  žindymas  yra  pats geriausias maitinimas.

Žindymas dar vadinamas natūraliu maitinimu, nes būtent tokį būdą aprūpina kūdikį maistu sukūrė pati gamta. Motinos pienas yra visavertis maistas, turintis tinkamu santykių visų medžiagų, reikalingų kūdikiui gerai augti ir normaliai vystytis. Žindymas krūtimi yra toli gražu ne vien tik natūralus visada šviežio, šilto ir švaraus maisto – motinos pieno – perdavimo vaikui būdas. Jis užtikrina fizinį ir emocinį artumą, svarbų kūdikio saugumo jausmui ir asmenybės vystymuisi bei harmoningiems motinos ir vaiko santykiams.

Maitinimas krūtimi yra tiek pat naudingas ir maitinančiai mamai. Žindymas saugo motinos sveikatą nuo pat to momento, kai ką tik gimęs kūdikis paguldomas ant jos krūtinės.

 

MOKSLINIAIS TYRIMAIS ĮRODYTA, KAD ŽINDYMAS IR MOTINOS PIENAS TEIGIAMAI VEIKIA VAIKO SVEIKATĄ:

  • Motinos pienas yra pats geriausias natūralus kūdikio maistas, kuris skatina gerą naujagimio augimą ir fizinį vystymąsi, protinį brendimą. Jis patenkina visus kūdikio poreikius pirmąjį gyvenimo pusmetį. Iš motinos pieno kūdikiui reikalingos maisto medžiagos gerai pasisavinamos.
  • Motinas pienas yra pirmoji kūdikio imunizacija. Jame veikia biologiškai aktyvūs imuninės sistemos elementai (baltieji kraujo kūneliai, antikūnai, ir kt.).
  • Maitinimas krūtimi yra motinos ir vaiko bendravimo pagrindas. Dažnas bei artimas motinos ir vaiko kontaktas maitinant raminamai veikia abu, atsiranda glaudus tarpusavio ryšys. Maitinimas krūtimi turi įtakos vaiko ugdymui, o motinai padeda geriau suprasti savo kūdikį, pajusti jo poreikius.
  • Taip pat žindymas turi įtakos taisyklingam žandikaulio ir burnos raumenų vystymuisi bei išdygusių dantukų apsaugai nuo ėduonies. Žindomi vaikai, palyginti su tais, kurie maitinami mišinukais, dažniau yra normalaus svorio, o vyresniame amžiuje rečiau būna nutukę.

ŽINDYMAS TEIGIAMAI VEIKIA NE TIK VAIKO, BET IR MOTINOS SVEIKATĄ:

  • Po gimdymo žindančioms motinoms greičiau susitraukia gimda.
  • Žindančioms moterims kyla mažesnė kraujavimo rizika.
  • Žindant organizmas greičiau atsigauna po gimdymo.
  • Žindymas sumažina tikimybę moteriai sirgti osteoporoze, reumatoidiniu artritu, kiaušidžių bei krūties vėžiu.
  • Žindymas saugo nuo per ankstyvo neplanuoto pastojimo.
  • Maitinant greičiau krinta nėštumo metu priaugtas svoris.

PSO duomenimis, tik mažiau nei 3 proc. moterų negali žindyti. Deja, šiuo metu kūdikių žindymo praktika mažėja visame pasaulyje ir vis dažniau motinos pienas keičiamas dirbtiniais mišiniais. Visgi jie neprilygsta motinos pienui ir negali jo pakeisti. Todėl dirbtinis kūdikių maitinimas turi būti išimtis.

 Žindymas – teigiamų emocijų šaltinis motinai ir naujagimiui. Žindymas svarbus tiek vaiko, tiek motinos sveikatai!

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Norvaišienė

 

 

Random Posts