PASAULINĖ HIPERTENZIJOS DIENA  MINIMA GEGUŽĖS 17–ĄJĄ.

 

Arterinė hipertenzija (AH) – tai liga, pasireiškianti padidintu arteriniu kraujo spaudimu. Padidintu laikomas spaudimas, viršijantis 140/90 mmHg. Ši liga – tai įvairių aplinkos ir genetinių veiksnių pasekmė ir šių veiksnių išraiška žmogaus organizme.

Dažniausiai arterine hipertenzija serga vyresnio amžiaus, turintys viršsvorį, riebiai ir sūriai valgantys bei rūkantys asmenys.

 

Skiriamos dvi arterinių hipertenzijų rūšys:

Pirminė hipertenzija. Ja serga daugiau kaip 90 % sergančiųjų AH. Jos priežastys nėra žinomos, o padidėjęs kraujo spaudimas yra pagrindinis simptomas.

Pirminės AH rizikos veiksniai:

1) nekeičiami: a) genetika (kuri lemia 30–60 % AH), b) amžius (jei 55 m. amžiaus žmogaus arterinis kraujo spaudimas (AKS) yra normalus, AH rizika per likusį gyvenimą išauga iki 90 %), c) rasė (juodaodžių AKS didesnis nei baltųjų);

2) šalinami (koreguojami): rūkymas, antsvoris, nutukimas, gausus riebaus, sūraus maisto, alkoholio vartojimas, pasyvus gyvenimo būdas, nervinė įtampa, naktinis darbas.

Antrinė hipertenzija. Jos priežastys yra nustatytos. Tai ligos, kurių pasekoje padidėja arterinis kraujo spaudimas (inkstų, skydliaukės ir kitų ligų).

Deja, ligos priežastį nustatyti pasiseka toli gražu ne visada. Pačioje pradžioje hipertenzija labai dažnai nesukelia jokių simptomų – žmogus gali visiškai nieko nejausti. Pavojingiausiai yra tai, kad dauguma žmonių nežino, kad jų kraujospūdis padidėjęs, o jeigu ir žino, tai nesigydo dėl gana geros savijautos. Skundai paprastai atsiranda tik tuomet, kai negrįžtamai pažeidžiami širdis, kraujagyslės ir kiti organai. Dėl šios priežasties ir yra paplitęs neoficialus hipertenzijos pavadinimas – „nebylioji žudikė“.

Negydoma arterinė hipertenzija gali sukelti:

 • širdies raumens (miokardo) infarktą;
 • galvos smegenų insultą;
 • inkstų nepakankamumą;
 • širdies nepakankamumą;
 • regos sutrikimus;
 • kraujagyslių pažeidimus ir aterosklerozės progresavimą.

Labai svarbu anksti nustatyti padidėjusį kraujo spaudimą ir laiku pradėti sistemingai jį gydyti!

 

Patarimai, kaip sumažinti padidėjusį kraujo spaudimą:

Pirmiausia turi būti koreguojamas gyvenimo būdas. Tai – nemedikamentinis arterinės hipertenzijos gydymo būdas. Gyvenimo būdo koregavimas – druskos ribojimas, nutukimo, mitybos korekcija, fizinis aktyvumas bei žalingų įpročių atsisakymas.

Dešimt rekomendacijų esant padidėjusiam kraujo spaudimui:

 1. Laikykitės gydytojo rekomendacijų.
 2. Reguliariai matuokite arterinį kraujo spaudimą.
 3. Venkite antsvorio. Siekite, kad kūno masės indeksas (KMI) būtų mažesnis negu 25. Ypač tai svarbu žmonėms, kurie serga cukriniu diabetu bei kurių kraujyje yra padidėjęs cholesterolio kiekis. Sveikai maitinkitės, mažinkite riebalų kiekį maiste.
 4. Ribokite druskos vartojimą. Valgomosios druskos (natrio chlorido) su maistu turime gauti ne daugiau kaip 4 – 5 g per dieną. Nemažai druskos yra pačiuose produktuose todėl papildomai dėti reikėtų kuo mažiau.
 5. Nerūkykite. Rūkymas didina kraujotakos ligų riziką. Rūkaliams labai anksti pažeidžiamas vidinis kraujagyslių sienelės sluoksnis – endotelis, sutrinka jo vidinė funkcija, prasideda aterosklerozė (arterijų siaurėjimas). Rūkymas taip pat didina kenksmingą kitų rizikos veiksnių poveikį širdžiai ir kraujagyslėms – kraujo riebalų (lipidų), cukrinio diabeto, padidėjusio kraujospūdžio.
 6. Atsisakykite alkoholio. Jei to padaryti nepavyksta, sumažinkite suvartojamą jo kiekį: neviršykite vieno standartinio alkoholio vieneto (SAV). Vienas standartinis vienetas lygus 10 ml gryno spirito. Taigi vienas standartinis alkoholio vienetas lygus 40 ml stipriojo gėrimo, 330 ml natūralios fermentacijos šviesaus alaus ar 150 ml vyno.
 7. Venkite streso.
 8. Pakankamai miegokite.
 9. Reguliariai mankštintis, kasdien po 20 – 30 min. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras propaguoja „Šiaurietišką ėjimą“. Šis ėjimo būdas yra veiksmingas kraujotakos ir kvėpavimo sutrikimų, stuburo ligų, osteoporozės bei kitų ligų profilaktikai. Jis taip pat puikiai tinka vyresnio amžiaus bei antsvorio turintiems žmonėms.
 10. Venkite staigių klimato zonos pakeitimų, prieš keliones lėktuvu pasitarkite su gydytoju.

Kai kuriems žmonėms užtenka tik pakeisti gyvenseną, kad kraujo spaudimas taptų normalus. Kitiems, ypač sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, papildomai prireikia vartoti vaistų (medikamentinis gydymo būdas). Paskirtus vaistus reikia vartoti tiksliai pagal gydytojo nurodymus.

 

Nelaukime, kol kiti pasirūpins mūsų sveikata – pasirūpinkime ja patys!

 

Random Posts