PASAULINĖ CUKRINIO DIABETO DIENA!

Pasaulinė diabeto diena minima kasmet lapkričio 14-ąją. Tai – Frederiko Bantingo, kuris kartu su Charlesu Bestu atrado insuliną, gimimo diena.

Tarptautinės diabeto asociacijos duomenimis 2015 m. pasaulyje buvo maždaug 415 mln. diabetu sergančių suaugusiųjų. Prognozuojama, jog iki 2040 m. šis skaičius pasieks 642 mln. 2015 m. dėl diabeto ar jo sukeltų komplikacijų mirė 5 mln. žmonių – po žmogų kas 6 sekundes.

Higienos instituto duomenimis, 2014 m. Lietuvoje įregistruota per 99 tūkst. sergančiųjų cukriniu diabetu, o 46 proc. sergančiųjų ši liga nėra diagnozuota. Kitaip tariant, žmonės jaučia įvairius negalavimus, tačiau net nenutuokia, kad serga diabetu.

Šiais metais Pasaulinės diabeto dienos tema „Skirkime daugiau dėmesio diabetui“. Statistika atskleidžia, kad 1 iš 2 suaugusių žmonių nėra diagnozuojamas II tipo diabetas. Todėl šiais metais ypatingas dėmesys bus skiriamas ankstyvajai diabeto diagnostikai ir II tipo cukrinio diabeto gydymui, taip siekiant sumažinti įvairių komplikacijų riziką.

Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kuria susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas yra hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje (hiperglikemija). Dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai. Yra du pagrindiniai diabeto tipai. Šių tipų diabetą sukelia skirtingos priežastys.

I TIPO DIABETAS

Pirmo tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurios metu sunyksta kasoje esančios ir insuliną gaminančios ląstelės. Dėl to žmonių, sergančių šia liga, organizmas stokoja ar visiškai negamina insulino. Tam, kad žmogus išgyventų, insulinas leidžiamas švirkštais arba insulino pompa. Neseniai pasiekta insulino tiekimo naujovių kitais būdais. Pirmo tipo diabetas, anksčiau vadintas jaunuolių diabetu, dažniausiai yra diagnozuojamas vaikams ir jaunuoliams.

II TIPO DIABETAS

Antro tipo diabeto pažeistas organizmas nesugeba įsisavinti insulino. Žmonės, sergantys šia liga, negali panaudoti insulino, nors ligos pradžioje organizme jo esti net per daug. Kartais susirgę žmonės pagerina savo sveikatą dieta ir mankšta. Tačiau dažniausiai prireikia antidiabetinių tablečių ar insulino. II tipo liga vargina daugiau kaip 90 procentų visų (246 mln.) pasaulyje sergančiųjų diabetu.

Tiek pirmo, tiek ir antro tipo diabetas yra sunki liga, kuria gali sirgti vaikai. Svarbu žinoti diabeto požymius.

KITOS DIABETO RŪŠYS

Trečio tipo diabetu kartais suserga nėščios moterys. Pasitaiko ir dar retesnių diabeto rūšių. Kai kuriems vaikams diagnozavus šią ligą, pastebima ir pirmo, ir antro tipo diabeto požymių. Šis fenomenas dažnai vadinamas „hibridiniu“, „maišytu“, „dvigubu“ diabetu. Jis yra susijęs su dažnėjančiu vaikų ir suaugusiųjų antsvoriu ir nutukimu.

ŽINOKIME DIABETO POŽYMIUS:

  • dažnas šlapinimasis,
  • besaikis troškulys,
  • didėjantis alkis,
  • svorio mažėjimas,
  • nuovargis,
  • negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį,
  • suprastėjusi rega,
  • vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu).

Pajutus ar įtarus cukrinio diabeto požymius ar esant rizikos veiksnių, reikia pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje. Svarbu kuo anksčiau diagnozuoti cukrinį diabetą ir išvengti komplikacijų.

PROFILAKTIKA

Šiuo metu nėra I tipo diabeto profilaktikos. Aplinkos veiksniai, kurie, manoma, išprovokuoja insuliną gaminančių ląstelių irimą organizme, vis dar tyrinėjami.

 II tipo diabeto galima išvengti laikantis sveikos gyvensenos principų: tinkamai maitinantis ir pakankamai mankštinantis. Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kinijoje, Suomijoje atliktais tyrimais įrodyta, kad šios ligos profilaktika yra kūno svorio kontrolė ir mankšta. Šalia visų šių profilaktinių priemonių ne ką mažiau svarbus yra reguliarus cukraus kiekio kraujyje tikrinimas. Procedūra visai nesudėtinga, pakanka paimti kraują iš piršto.

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus š. m. lapkričio 16 d. 17 val. sudalyvauti renginyje „DIA BE TO. Rytojus prasideda šiandien“, kurio metu bendrosios praktikos gydytoja kalbės apie tai, kaip išvengti šios klastingos ligos, kodėl svarbi ankstyva diagnostika, ar įmanoma gyventi su diabetu be komplikacijų. Po renginio bus galima nemokamai išsitirti gliukozės kiekį kraujyje, pasimatuoti kraujo spaudimą.

Rūpinkimės savimi ir būkime sveiki!

Random Posts