ORO KONDICIONIERIAI. KAIP SAU NEPAKENKTI

Atėjus šiltajam sezonui daugelis gyventojų vis dažniau automobiliuose bei gyvenamosiose patalpose įsijungia oro kondicionierių. Išgirstama įvairių nuomonių apie tai, kad dvidešimtojo amžiaus technikos stebuklu vadinamas oro kondicionierius kenkia žmogaus sveikatai. Bet ar jis iš tiesų kenkia?

Oro kondicionierius. UŽ

Dėl peršalimo ligų vasarą kaltinti vien kondicionierius – neteisinga. Kondicionieriaus  naudojimo įtaka sveikatai ir savijautai priklauso ir nuo bendros žmogaus organizmo būklės, imuniteto. Užsigrūdinusio, sveiko žmogaus sveikatai mažai įtakos turės temperatūrų skirtumai tarp lauko oro ir kondicionuojamo oro. Svarbu stengtis nepadaryti didelio temperatūrų skirtumų tarp lauko ir patalpos. Optimaliausias temperatūrų skirtumas yra 6–8° C. Taip išvengsite per didelio temperatūrų kontrasto, nepakenksite  akių ir kvėpavimo takų gleivinei, odai. Oro kondicionieriumi galima reguliuoti ne tik patalpos temperatūrą, bet ir drėgmę atsižvelgiant į poreikius. Taip leis išvengti  sauso oro poveikio gleivinei, odai ir akims. Naudojant kondicionierių automobilyje labai svarbu, kad šalto oro srovė nepūstų tiesiai į veidą, taip pat pūtimas neturėtų būti labai stiprus. Jei važiuojate nedidelį atstumą, kondicionieriaus geriau visai nejungti.  Kad oro kondicionierius nekenktų sveikatai, jį reikia tinkamai prižiūrėti – reguliariai papildyti šaldomosios medžiagos kiekį, išvalyti dulkes ir kitus nešvarumus iš vidinio ir išorinio įrenginio blokų, kondensato vamzdelio, patikrinti elektrinę įrenginio dalį ir darbo režimus. Tokį aptarnavimą reikėtų atlikti kiekvieno sezono pradžioje – pavasarį. Netinkamai eksploatuojamas kondicionierius gali tapti ir alerginių bei infekcinių ligų priežastimi.

Oro kondicionierius. PRIEŠ

Kai oro kondicionierius naudojamas netinkamai, jis gali atnešti ne komfortišką savijautą, bet sąlygoti ligų atsiradimą. Nereikėtų kondicionieriaus naudoti patalpose, automobiliuose, kuriuose yra pagyvenusių, nusilpusių, sergančių ar po ligos žmonių, vaikų. Kondicionierius tikrai gali tapti ir alerginių bei infekcinių ligų priežastimi. Ant jo garintuvo paviršiaus bei ortakiuose gali susikaupti pavojingų bakterijų ir grybelių, galinčių sukelti ūmias virusines kvėpavimo takų infekcijas, bronchitą ar net astmą. Pagrindinis sveikatos sutrikdymas,  atsirandantis naudojant kondicionierių yra peršalimo ligos. Tai atsitinka kai yra staigūs temperatūrų pokyčiai tarp lauko oro ir kondicionuojamo oro.  Temperatūrų skirtumas sėdint po vėsaus oro srove ir išėjus į vasaros gatves gali būti labai didelis, todėl ir susergame. Peršalti galite net ir nebūdami prie pat kondicionieriaus. Jei lauke +30° C, o jūsų patalpoje vos +18°C, temperatūros skirtumas jau pernelyg didelis. Be to, nuolat kondicionuojamose patalpose sumažėja santykinis drėgmės kiekis ir oras pasidaro sausas. Sausas oras neigiamai veikia odą, ji pradeda sausėti, šerpetoti, gali parausti, kenkia akių gleivinei.

Jeigu jau nusprendėte naudoti kondicionierių, laikykitės šių pagrindinių taisyklių:

  • Oro temperatūrą patalpose nustatykite ne daugiau nei 6- 8 laipsniais žemesnę už lauko.
  • Jei kondicionuojamose patalpose vėsu, tinkamai apsirenkite, apsaugokite krūtinę, kaklą ir juosmenį.
  • Nesėdėkite prie pat oro kondicionieriaus ar ventiliatoriaus, jei yra galimybė, nukreipkite oro srovę nuo savęs arba persėskite į kitą vietą, kur šaltas oras jūsų tiesiogiai nepasieks.
  • Reguliariai vėdinkite patalpas, nepaisant to , kad patalpose yra kondicionieriai.
  • Nepamirškite nuolat valyti kondicionierių ir jų filtrų.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts