NUTUKIMAS (ANTSVORIS)

Nutukimas – tai organizmo būsena, arba liga, kai žmogaus kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Didelis nutukimas gali sukelti ar sukelia pavojų sveikatai ar gyvybei. Tik 1-2 proc. žmonių nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Greitai nutunkama valgant daug riebaus bei saldaus maisto. Antsvorį dažniausiai turi tie, kurie mažai juda.

Simptomai:

  • Greitas nuovargis
  • Dusulys fizinio krūvio metu
  • KMI > 25
  • Per didelis kūno svoris

Nutukimo priežastys.

Kūno svorį lemia daug veiksnių –  pirmiausia genetiniai, gyvenimo būdas, lėtesnė medžiagų apykaita, mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba, psichiniai faktoriai. Nutukimas gali atsirasti ir sergant kai kuriomis ligomis: kai skydliaukė gamina per mažai hormonų, antinksčiai gamina per daug hormonų, kai dėl traumų, auglių infekcijų pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys, sutrikus kiaušidžių veiklai.

Patarimai ir profilaktika.

Jau nuo vaikystės stengtis vaiko nepermaitinti, pratinti saikingai ir įvairiai maitintis, sportuoti. Svarbu būti fiziškai aktyviam visą gyvenimą. Su amžiumi lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja fizinis aktyvumas. Reiktų tai prisiminti, jei pradeda didėti svoris – galbūt reikia mažinti suvartojamų kalorijų kiekį, atsisakyti kai kurių maisto produktų.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

 

Random Posts