Nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupių asmenų

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai jau gali pasiskiepyti daugiau rizikos grupėms priklausančių asmenų.

2018 m. sausio 1 d. papildytas rizikos grupėms priklausančių suaugusių asmenų,  kurie skiepijami valstybės lėšomis, sąrašas.
Nemokamai pasiskiepyti gali sergantieji:

  • reumatinėmis ligomis;
  • 1 tipo cukriniu diabetu;
  • kitu patikslintu cukriniu diabetu;
  • 2 tipo cukriniu diabetu, jeigu jiems planuojama chirurginė operacija;
  • 2 tipo cukriniu diabetu, jeigu jie yra vyresni nei 65 metų ir jiems papildomai

nustatyta 2 tipo cukrinis diabetas su daugybinėmis mikrokraujagyslinėmis ir kitomis patikslintomis nekraujagyslinėmis komplikacijomis, 2 tipo cukrinis diabetas su inkstų komplikacija, 2 tipo cukrinis diabetas su kraujotakos komplikacija, kardiomiopatija, sergant bent viena iš širdies išeminių ligų, širdies nepakankamumas arba bent viena iš atitinkamų lėtinių apatinių kvėpavimo takų ligų;

  • sergantys kita lėtine obstrukcine plaučių liga.

Pneumokokinė infekcija  – tai ūmi bakterinė infekcija, kurią sukelia gramteigiamas diplokokas Streptococcus pneumoniae. Pneumokokais užsikrečiama oro lašeliniu būdu per kvėpavimo takų sekretus, esant glaudžiam kontaktui su sveiku pneumokokų nešiotoju arba sergančiuoju pneumokokine infekcija. Pneumokokai gana ilgai išlieka gyvybingi aplinkoje, tačiau per aplinkos daiktus neplinta.
S. pneumoniae yra vienas iš daugelio mikroorganizmų, sudarančių normalią žmogaus nosiaryklės florą. Pneumokokų nosiaryklėje nešiotojai yra apie 40-60 proc. mažų vaikų, 6-10 proc. paauglių ir 3-4 proc. suaugusiųjų.
Pati efektyviausia apsisaugojimo priemonė nuo pneumokokinės infekcijos – skiepai. Vakcina nuo ligos sukėlėjo saugo visą gyvenimą.
Taip pat svarbios ir nespecifinės apsaugos priemonės: imuniteto stiprinimas, bendrų asmens higienos įgūdžių taikymas.
Lietuvoje valstybės lėšomis rizikos grupėms priskiriami vaikai ir suaugusieji nuo pneumokokinės infekcijos pradėti skiepyti nuo 2015 m. gruodžio.

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts