NAUJOJE AKMENĖJE PADIDĖJUSI KIETŲJŲ DALELIŲ KONCENTRACIJA ORE

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, 2019 m. sausio 31 d. vyraujant nepalankioms teršalų išsisklaidymo sąlygoms, kietųjų dalelių koncentracija pirmoje dienos pusėje liko padidėjusi, Naujojoje Akmenėje vidutinė paros KD10 koncentracija viršijo ribinę vertę. Oro užterštumo padidėjimui daugiausia įtakos galėjo turėti šiluminės energijos gamybos metu išmetami teršalai.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vasario 1–2 d. daugelyje rajonų numatomas nedidelis sniegas, šlapdriba, pūs vidutinio stiprumo pietryčių krypties vėjas. Vyraus palankios sąlygos teršalams sklaidytis, jų ribinių verčių viršijimo tikimybė nedidelė.

Kietosios dalelės – tai ore esančių dalelių ir skysčio lašelių (aerozolių) mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairių komponentų – rūgščių, sulfatų, nitratų, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, mineralinių dulkių, suodžių. Į orą išmetamos kietosios dalelės labai skiriasi savo fizine ir chemine sudėtimi, skirtingi yra dalelių dydžiai ir jų išmetimo šaltiniai.

Kietosios dalelės patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo sistemą. Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo gilesnius kvėpavimo takus jos pasiekia, ten nusėda ir gali pradėti kauptis, suformuodamos palankią terpę išsivystyti lėtinei ligai. KD10 dalelės, kurių dydis ore yra iki 10 μm, kelia didelį susirūpinimą, nes jos pakankamai mažos, kad galėtų giliai prasiskverbti į kvėpavimo takus, o smulkiausios dalelės – net į plaučius ir tokiu būdu sukelti didelę grėsmę žmogaus sveikatai. Didesnės kietosios dalelės sulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose ir dažniausiai čiaudint ar kosint iš jų pašalinamos.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, padėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis daro įtaką sergamumo kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių ligomis didėjimui.

Smarkiai padidėjus kietųjų dalelių koncentracijai, gali kilti ūmūs sveikatos sutrikimai: dirginami viršutiniai kvėpavimo takai – peršti nosį, gerklę, atsiranda kosulys, apsunksta kvėpavimas. Sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų, širdies ar kraujagyslių ligomis pablogėja sveikatą (bronchinės astmos, obstrukcinio bronchito priepuoliai, širdies veiklos sutrikimai). Be to, kietosios dalelės absorbuoja aplinkos cheminius bei biologinius teršalus ir perneša juos giliau į kvėpavimo takus, iš kur jie gali patekti į kraują ir audinius, o tai gali sukelti lėtinius apsinuodijimus, alergines organizmo reakcijas.

Vaikai, ypač kūdikiai, nėščiosios, vyresnio amžiaus žmonės bei asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis, yra jautresni neigiamam užterštos aplinkos poveikiui.

 

 

Išsamesnius oro kokybės duomenis rasite Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainės http://gamta.lt nuorodoje „ORO KOKYBĖ ŠIANDIEN“.

 

Paregė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunkaitė pagal Aplinkos apsaugos agentūros informaciją

Random Posts