MINIMA PASAULINĖ KOVOS SU AIDS DIENA

Gruodžio 1 d. – Pasaulinė kovos su AIDS diena. Šios dienos tikslas propaguoti brandesnį visuomenės, politikų bei žiniasklaidos požiūrį į ŽIV/AIDS ligą ir ligonius bei siekti nulio naujų ŽIV užsikrėtimų, nulio diskriminacijos, nulio naujų mirčių nuo AIDS!

2015 metais Lietuvoje diagnozuoti 35 AIDS atvejai, 26 susirgę asmenys buvo vyrai, o 9 – moterys. Sergamumo AIDS rodiklis Lietuvoje 2015 m. (1,2 atvejų/100 000 gyventojų) lyginant su 2014 m. (1,3 atvejų/100 000 gyventojų) išliko beveik toks pat. Nuo 2011 metų AIDS Akmenės rajono savivaldybėje neužregistruota.

KUO ŽIV SKIRIASI NUO AIDS?

ŽIV – tai žmogaus imunodeficito virusas. ŽIV sukelia AIDS – įgytą (akvizitinį) imunodeficito sindromą, pasireiškiantį įvairiomis (oportunistinėmis) infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis. ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius, imuninėje sistemoje kontroliuojančius infekcijas. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų. AIDS diagnozuojama tada, kai ŽIV išveda iš rikiuotės imuninę sistemą ir kai asmuo suserga sunkiomis ligomis, nes imuninė sistema yra visiškai pažeista.

ŽIV PLITIMO BŪDAI

  1. Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.
  2. Per kraują (parenterinis): dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują.
  3. ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką (perinatalinis, vertikalus ŽIV perdavimo būdas) nėštumo, gimdymo metu arba maitinant krūtimi.

ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.

SIEKIANT IŠVENGTI ŽIV/AIDS, SVARBU:

  • saugus medicininių bei grožio paslaugų atlikimas (naudoti vienkartinius instrumentus atliekant intervencines procedūras, o naudojant daugkartinio naudojimo instrumentus – jų nukenksminimas (dezinfekcija ir/ar sterilizacija) teisės aktais nustatyta tvarka;
  • saugus lytinis elgesys (prezervatyvų naudojimas), vengiant:

– lytinių santykių su švirkščiamuosius narkotikus vartojusiais ar vartojančiais asmenimis;

– atsitiktinių lytinių santykių;

– lytinių santykių su komercinio sekso darbuotojais;

– lytinių santykių su daug lytinių partnerių turėjusiais asmenimis.

  • kraujo bei organų donorų tyrimas dėl ŽIV;
  • individualių apsaugos priemonių naudojimas, kontaktuojant su krauju ar kitais organizmo skysčiais
  • nevartoti švirkščiamųjų narkotikų, o esant priklausomybei vartoti saugiai, t.y. turėti individualius vienkartinius švirkštus, užtikrinant jų nukenksminimą bei sunaikinimą;
  • tuberkulioze sergančiųjų asmenų tyrimas;
  • labiausiai rizikuojančių užsikrėsti asmenų tyrimas.

Norint išsiaiškinti, ar žmogus yra užsikrėtęs ŽIV, reiktų atlikti ŽIV nustatymo testą, kurį pasidaryti galime bet kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.

TIKRINKIMĖS SVEIKATĄ IR IŠLIKIME SVEIKI!

Parengė: Justina Kazickaitė, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė, panaudojant Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (www.ulac.lt) informaciją.

Random Posts