MENINGOKOKO IŠVENGTI GALIMA!

Kas yra meningokokinė B tipo infekcija?
Meningokokinę infekciją sukelia bakterija Neisseria meningitidis. Išskiriama mažiausiai 13 šios bakterijos serotipų, iš kurių labiausiai paplitę A, B, C, X, W ir Y. Europoje daugiausiai meningokokinės infekcijos atvejų sukelia B serogrupės bakterija.
Pagal susirgimų meningokokine B tipo infekcija atvejų skaičių Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje. Kasmet Lietuvoje užregistruojama apie 80 meningokokinės B tipo infekcijos atvejų. Kasmet Lietuvoje miršta apie 10 susirgusiųjų meningokokine B tipo infekcija.
Meningokokinė B tipo infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos yra žaibinis sepsis ir meningitas. Meningokokinė B tipo infekcija yra klastinga liga, nes pradžioje ją sunku atpažinti – požymiai gali būti tokie pat, kaip viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Liga progresuoja labai greitai. Į priėmimą atvežtas karščiuojantis vaikas po poros valandų gali atsidurti reanimacijoje, o per 24 valandas liga gali baigtis mirtimi. Didelei daliai išgyvenusiųjų šią ligą gali pasireikšti rimti fiziniai ir neurologiniai liekamieji reiškiniai.

Infekcija perduodama oro lašeliniu būdu:
• kosint ir čiaudint;
• bučiuojantis;
• dalijantis indais ir stalo įrankiais.
Didžiausia rizika susirgti meningokokine infekcija – kūdikiams ir vaikams iki 5 metų amžiaus.
Paaugliai ir jauni suaugę yra antra amžiaus grupė pagal riziką susirgti B tipo meningokokine infekcija.

Kaip atpažinti ankstyvuosius B tipo meningokoko sukeltos infekcijos simptomus?
Meningokokinė B tipo infekcija progresuoja labai greitai ir gali baigtis mirtimi per 24 valandas. Todėl ypač svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ligą. Ar galite atpažinti ankstyvuosius meningokokinės B tipo infekcijos simptomus?
• karščiavimas;
• jautrumas ryškiai šviesai;
• vėmimas;
• traukuliai;
• sprando raumenų sustingimas;
• galvos skausmas;
• padažnėjęs kvėpavimas, dusimas;
• sutrikusi reakcija;
• šaltos rankos ir kojos;
• hemoraginis bėrimas;
• raumenų skausmas;
• mieguistumas.

Kūdikiams gali pasireikšti šie požymiai:
• nuolatinis verkimas;
• apetito nebuvimas;
• mieguistumas arba vangumas;
• išsipūtęs, sustandėjęs momenėlis.

Meningokokinės B tipo infekcijos simptomai ankstyvoje ligos stadijoje yra nespecifiniai, panašūs į peršalimo ar virusinę kvėpavimo takų infekciją. Ligai progresuojant, greta kitų simptomų gali išryškėti ir specifinis ligos požymis – hemoraginis odos bėrimas. Jis paprastai pasireiškia vėliau nei kiti simptomai. Tai yra ženklas, kad liga įgavo pagreitį ir reaguoti reikia nedelsiant – brangi tampa kiekviena minutė.
Ar odos bėrimas yra meningokokinės infekcijos požymis, galima nustatyti atlikus „stiklinės testą“ – prie išbertos odos vietos reikia stipriai prispausti švarią stiklinę. Jeigu prispaudus stiklą oda aplink bėrimą pabąla, bet bėrimas vis tiek neišnyksta – tai yra hemoraginis bėrimas ir reaguoti reikia nedelsiant.
Kaip apsisaugoti?
Europos Sąjungoje užregistruota plataus spektro vakcina, skirta aktyviajai kūdikių, vaikų ir vyresnių asmenų imunizacijai nuo infekcinių meningokokinių ligų, sukeltų B grupės Neisseria meningitidis.
Nuo 2018 m. liepos 1 d. į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukta vakcina nuo meningokokinės B tipo infekcijos. Pagal programą, nemokamai pradėti skiepyti vaikai, gimę nuo 2018 m. gegužės 1 d. Šiuo metu valstybės lėšomis skiepijami kūdikiai nuo 3 mėnesių amžiaus. Valstybės lėšomis skiepijami tik kūdikiai, tačiau užsikrėsti meningokokine B tipo infekcija gali ir vyresni vaikai, o pati didžiausia rizika susirgti yra kūdikiams ir vaikams iki penkerių metų.

JEIGU JŪSŲ VAIKAS NEPATENKA Į VALSTYBĖS SKIEPIJIMO PROGRAMĄ – PASITARKITE SU ŠEIMOS GYDYTOJU IR SUSKUBKITE JĮ PASKIEPYTI SAVO LĖŠOMIS!

Bexsero yra B grupės meningokokų vakcina. Į Bexsero sudėtį įeina keturi skirtingi B grupės Neisseria meningitidis bakterijos paviršiaus komponentai. Bexsero skiriamas asmenims nuo 2 mėnesių amžiaus ir padeda apsisaugoti nuo ligos, kurią sukelia bakterija B grupės Neisseria meningitidis. Vakcina veikia stimuliuodama natūralų žmogaus organizmo pasipriešinimą infekcijai. Taip apsisaugoma nuo ligos.‎
Kruopščiai įvertinus vakcinos saugumą ir efektyvumą, Bexsero vakcina 2013 metais patvirtinta Europos Sąjungoje. Tai yra vienintelė B grupės meningokokų vakcina, licencijuota asmenų nuo 2 mėnesių amžiaus imunizacijai. Šiuo metu Bexsero registruota 41 valstybėje, Europoje ši vakcina įtraukta į Didžiosios Britanijos, Airijos, Italijos ir Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius.‎
Ši vakcina, kaip ir visos kitos, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Kaip ir kitų vakcinų, taip ir Bexsero vartojimas neužtikrina, kad visi vakcinuoti žmonės bus visiškai apsaugoti.

Dėl informacijos apie skiepus prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą!!!

Informacija parengta šeimos gydytojos I. Rainienės
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Norvaišienė

Random Posts

 • Minint Europos Judumo savaitę

  Šiandieną, rugsėjo 20 d., visuomenės sveikatos biuro specialistė S. Norvaišienė kartu su Ventos gimnazijos IKU skyriaus „Berželis“ „Bitučių“ grupės ugdytiniais […]

 • Sergamumas gripu.

  Sergamumas gripu ir  ŪVKTI 7-ąją metų savaitę 2017 m. 7-ąją savaitę (2017 m. vasario 13-19 d.) bendras sergamumo gripu ir […]

 • PRADEDAMOS TEIKTI PSICHOLOGO KONSULTACIJOS

  Akmenės rajono savivaldybės gyventojams pradedamos teikti psichologo paslaugos. Maloniai kviečiame kreiptis iškilus rūpesčiams ir problemoms. Konsultacijos nemokamos ir anoniminės.

 • KAIP APSISAUGOTI NUO ŽAIBO

  Kiekvieną vasarą dėl žaibo iškrovos įvyksta nemažai nelaimingų atsitikimų. Kaip jų išvengti pataria specialistai. Perkūnijos metu atmosferoje susidaro dideli elektros […]