LIETUVOS SUAUGUSIŲJŲ GYVENSENOS TYRIMO REZULTATAI

Pirmą kartą Lietuvoje 2018 m. kovo–gegužės mėnesiais atlikto suaugusiųjų gyvensenos tyrimo rezultatai atskleidė ne tik esamą šalyje gyvensenos ir sveikatos elgsenos situaciją, bet ir savivaldybėse egzistuojančius gyvensenos įpročių skirtumus.

Fizinis aktyvumas ir mityba

Vertinant šalies suaugusių gyventojų fizinį aktyvumą ir mitybos įpročius, 40,5 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad aktyvia fizine veikla užsiima bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ar dažniau. Daugiausiai tokių respondentų Vilniaus rajono sav. (59,6 proc.), o mažiausiai – Kazlų Rūdos sav. (22,1 proc.). Akmenės rajono savivaldybėje 40,0 proc. apklaustųjų, jog aktyvia fizine veikla užsiima bent po 30 min. 5 dienas per savaitę ar dažniau. Tik 42,0 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad bent kartą per dieną ar dažniau valgo daržoves, o 34,7 proc. – vaisius. Daugiausiai šitaip valgančių daržoves asmenų –  Vilniaus miesto sav. (62,6 proc.), mažiausiai – Skuodo rajono sav. (26,2 proc.). Akmenės rajono savivaldybėje atitinkamai vaisius valgo 27,3 proc., o daržoves – 32,7 proc.

Sveikatai rizikingas elgesys

Tyrimas nustatė gana aukštus sveikatai rizikingo elgesio rodiklius. 17,1 proc. respondentų Lietuvoje nurodė, kad per paskutines 30 d. kasdien rūkė tabako gaminius, o 22,9 proc. – kartą per savaitę ir dažniau vartojo alkoholinius gėrimus. Per minėtą laikotarpį kasdien rūkančių asmenų mažiausiai Palangos miesto sav. (8,0 proc.), daugiausiai – Vilniaus rajono sav. (31,3 proc.). O mažiausiai vartojančiųjų alkoholį Pasvalio rajono sav. (10,1 proc.), daugiausiai – Visagino miesto sav. (38,8 proc.). Akmenės rajono savivaldybėje per paskutines 30 d. kasdien rūkė tabako gaminius 16,7 proc. respondentų, o kartą per savaitę ir dažniau vartojo alkoholinius gėrimus – 1,0 proc.

Gyvenimo kokybė ir sveikata

61,8 proc. apklausos dalyvių, atsakydami į klausimą, kaip jie vertina savo gyvenimo kokybę, nurodė, kad ji gera ar labai gera (skirtumas nuo 40,6 proc. šitaip įvertinusių asmenų Vilniaus rajono sav. iki 75,6 proc. Neringos sav.). Gerai ir labai gerai savo sveikatą įvertino 58,1 proc. respondentų (atitinkamai nuo 42,7 proc. Vilniaus rajono sav. iki 74,8 proc. Kauno rajono sav.). Akmenės rajono savivaldybės 56,4 proc.

2018 m. suaugusiųjų gyvensenos tyrimo rodiklių suvestinė-ataskaita prieinama Higienos instituto tinklalapio www.hi.lt skiltyje „Veiklos sritys“  „Visuomenės sveikata, Gyvensenos stebėsena“ „Ataskaitos“.  

Straipsnyje panaudota Higienos instituto informacija

Parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

 

Random Posts