Lietuvos gyventojų informuotumas apie ŽIV pagerėjo, rodo apklausa

Lietuvos gyventojų informuotumas apie ŽIV plitimo būdus per pastaruosius penketą metų (2013 – 2018 m.) pagerėjo, rodo visuomenės nuomonės apklausa.
2018 m. atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad dauguma (94 proc.) Lietuvos gyventojų gerai žino, kad žmonės gali užsikrėsti ŽIV per nesterilius švirkštus ir adatas.
Siekta išsiaiškinti gyventojų žinias apie perinatalinį (iš motinos vaikui) ŽIV perdavimo būdą. Apklausa parodė, kad beveik devyni iš dešimties (88 proc.) teisingai žino, kad ŽIV užsikrėtusi nėščioji gali perduoti ŽIV savo vaikui nėštumo ir gimdymo metu. Prieš penkerius metus (2013 m.) pastarąjį ŽIV plitimo būdą teisingai buvo įvardiję 8 proc. mažiau gyventojų. Vienuolika procentinių punktų pagerėjo gyventojų informuotumas apie tai, kad užsikrėtusi ŽIV moteris gali perduoti ŽIV per pieną žindydama kūdikį – atitinkamai nuo 54 proc. (2013 m.) iki 65 proc. (2018 m.). Apie perinatalinį ŽIV perdavimą moterys informuotos šiek tiek (3 proc. punktais) geriau nei vyrai.
Devyniais procentiniais punktais pagerėjo gyventojų žinios apie tai, kad žmonės gali apsisaugoti nuo ŽIV kiekvienų lytinių santykių metu naudodami prezervatyvą – atitinkamai 76 proc. (2013 m.) ir 67 proc. (2018 m.). Šešiais procentiniais punktais padaugėjo žinančių, kad iš pažiūros sveikai atrodantis žmogus gali būti užsikrėtęs ŽIV (pakilo nuo 80 proc. iki 86 proc.).
Apklausa parodė, kad kas antras Lietuvos gyventojas tvirtai žino, kad ŽIV neplinta per vabzdžių įgėlimus. Kita dalis – mano priešingai, abejoja arba neatsakė. Taip pat penkiais procentiniais punktais pagėrėjo gyventojų žinios (nuo 63 proc. iki 68 proc.), kad užsikrėsti ŽIV negalima valgant kartu maistą su užsikrėtusiu ŽIV žmogumi. Tačiau vis dar 3 iš dešimties mano, jog ŽIV šiuo būdu plinta. Likusieji abejoja.
Siekiant įvertinti klaidingas gyventojų žinias apie ŽIV plitimo būdus, respondentų buvo paklausta, ar žmonės gali užsikrėsti ŽIV bučiuojantis (burna į burną). Teisingai į klausimą atsakiusiųjų buvo panašiai kaip ir klaidingai manančių respondentų, atitinkamai 40,9 proc. žino, kad bučiuojantis ŽIV neužsikrečiama, o 41,4 proc. įsitikinę, kad toks užsikrėtimo būdas įmanomas.
Apklausa parodė, kad geriau apie ŽIV plitimo būdus yra informuoti aukštąjį išsilavinimą, 30-49 m. amžiaus žmonės, gyvenantys didmiesčiuose. Reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa atlikta 2018 m. sausį. Apklausoje dalyvavo 1001 respondentas. Tyrimo rezultatai atspindi 15-74 m. Lietuvos gyventojų nuomonę.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV Lietuvoje registruota 25-44 metų amžiaus grupėje; 6 iš dešimties visų registruotų ŽIV asmenų Lietuvoje ŽIV užsikrėtė per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą.

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Random Posts

 • Visų svajonė – BŪTI SVEIKIEMS!

  Visų svajonė – BŪTI SVEIKIEMS! Tačiau rudenėjant ir vėstant orams vis dažniau persišaldome. Kartu su į „Saulėtekio“ progimnazijos mokyklinius suolus […]

 • Birželio mėnesio fizinio aktyvumo užsiėmimų apžvalga

  Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas projektą „Fizinio aktyvumo skatinimas bei reguliariai sportuojančių asmenų skaičiaus didinimas Akmenės rajone“, bendrai […]

 • VIKTORINA „SVEIKATOS ABC“

  Lapkričio 21 dieną Ventos gimnazijos bibliotekoje vyko penktų, šeštų klasių moksleivių  viktorina „Sveikatos ABC“. Sveikatos viktoriną pravedė  bibliotekos vedėja Edita […]

 • BIURO SVEČIAI!

  Gegužės 13 dieną visuomenės sveikatos biure lankėsi Ramučių gimnazijos 3b klasės moksleiviai ir jų mokytoja A. Vaitkevičienė. Sveikatos stiprinimo specialistės […]