Lietuva viena iš 33 Europos regiono valstybių, pašalinusių tymus ir raudonukę

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – oro lašelinis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90-95% imlių, imuniteto neturinčių asmenų, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

Raudonukė – tai ūmi virusinė infekcija, pasireiškianti karščiavimu, makulopapuliniu bėrimu bei limfmazgių reakcija. Vaikams raudonukė – visiškai nesunki liga: visi klinikiniai simptomai lengvi, liga greitai praeina, komplikacijos itin retos. Didžiausią problemą raudonukė sukelia nėščioms moterims.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) remdamasis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pranešimu informuoja, kad Lietuva patenka į Europos šalių, įveikusių tymus ir raudonukę, sąrašą. Nors tymų ir raudonukės sukėlėjas mūsų šalyje vis dar cirkuliuoja ir būtent dėl šios priežasties registruojami pavieniai tymų susirgimo atvejai.

PSO teigia, kad tymų ir/ar raudonukės pašalinimas Europos regione gali būti paskelbtas tik tada, jeigu per 36 ar daugiau mėnesius nebus užregistruotas nei vienas endeminis tymų ar raudonukės atvejis visose valstybėse narėse.

Europos regioninės tymų ir raudonukės verifikavimo komisijos komisijos (RVK) nariai 2016 m. metiniame pranešime pristatė, kad tymų ir raudonukės infekciją pašalino 33 Europos regiono šalys, tarp jų ir Lietuva. Per paskutinius 36 mėn. Lietuvoje nebuvo užregistruotas nei vienas endeminis tymų ar raudonukės atvejis. Tačiau tymų ir raudonukės sukėlėjas Lietuvoje vis dar cirkuliuoja ir būtent dėl šios priežasties registruojami pavieniai tymų susirgimo atvejai.

Tymų ir raudonukės virusų cirkuliavimo sustabdymui reikalingos aukštos (95 proc.) skiepijimo apimtys dvejomis tymų, epideminio parotito ir raudonukės (toliau – MMR) vakcinos dozėmis. Deja, 2016 m. skiepijimo apimtys MMR vakcinos Lietuvoje buvo nepakankamos: vaikų iki dvejų metų amžiaus MMR skiepijimo apimtys buvo tik 93,7 proc., o tarp 6-7 metų vaikų – 92,2 proc.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose galima pasiskiepyti: http://www.ulac.lt/skiepu-kabinetai.

 

Straipsnyje panaudota Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

 

Random Posts