LIEPOS 8 DIENĄ MININT TARPTAUTINĘ ALERGIJOS DIENĄ,  SUŽINOKITE KAIP ELGTIS IR KĄ DARYTI ĮGĖLUS BITEI

Atėjus vasarai, daug laiko praleidžiame soduose, sodybose, prie vandens telkinių. Buvimą gamtoje neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai, uodai, bitės, vapsvos ir kt. Vabzdžių įgėlimas dažniausiai būna skausmingas, o dauginiai įgėlimai gali sukelti stiprią organizmo reakciją. Reakcija į įgėlimą gali būti dvejopa: normali ir alerginė. Įgėlimais vadinamos žaizdelės, pažeidžiančios minkštuosius audinius.

Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, jie gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba, ypač jei žmogus patiria sunkią alerginę reakciją. Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti ar nekyla alerginės reakcijos, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko.

Net ir nealergiškam žmogui gali būti pavojingas atvejis, vabzdžiui įgėlus į burną ar ryklę, kai geriama iš stiklinės ar skardinės ir nepastebima ten įkritusių geliančių vabzdžių. Vietinės reakcijos metu atsiradęs patinimas gali užblokuoti kvėpavimo takus, dėl ko žmogus gali uždusti. Arba jeigu žmogų sukanda daug, pavyzdžiui, 50 vabzdžių, nuodų dozė gali būti mirtina.

 Kaip atpažinti bitės įgėlimą?

  • Stiprus, aštrus skausmas įgėlimo vietoje.
  • Įgeltos vietos paraudimas, patinimas.
  • Kūno odos niežėjimas.
  • Bitės įkandimo vietoje likęs geluonis.

Pasireiškiant alerginei reakcijai, gali atsirasti simptomai: dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis. Sunkios alerginės reakcijos požymiu taip pat gali būti nerimas. Išsigandęs žmogus ima blaškytis, jo oda smarkiai parausta, pradeda tinti, padažnėja pulsas, ima svaigti galva.

Ką daryti? Pasireiškus alerginei reakcijai reikia mažinti skausmą ir patinimą bei pasirūpinti, kad nukentėjęs žmogus patektų į gydymo įstaigą. Svarbu skubiai pašalinti bitės geluonį, jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, bet nubraukiant elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų. Tik prisiminkite, kad širšės ir kamanės geluonies nepalieka, tad ir jo ieškoti nereikėtų. Vabzdžiui įgėlus į ranką, svarbu numauti žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusegti papuošalus. Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių. Ant paraudusios odos galima uždėti vandeniu suvilgytą nosinę, servetėlę, rankšluostį. Taip pat gali pasireikšti anafilaksinis šokas, dėl kurio nukentėjusiojo veidas gali smarkiai ištinti, prikimti ar imti švokšti balsas. Todėl nelaukiant kol prasidės tinimas ir kol dar žmogus gali nuryti, reikia išgerti antialerginių vaistų. Alergiškiems žmonės vapsvų ir širšių sezono metu rekomenduojama nuolat nešiotis ampulę adrenalino (automatinį švirkštą), kurį nukentėjusiajam reikėtų sušvirkšti iš karto po įgėlimo į šlaunies ar peties raumenis. Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Kol atskubės medikai, nuraminkite nukentėjusįjį. Jei žmogus sąmoningas, padėkite jam patogiai atsigulti ar atsisėsti. Jeigu žmogus dūsta, pasodinkite, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau už galvą. Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą, odos pokyčius. Jei nukentėjusysis netenka sąmonės

Random Posts