Lapkričio 18 diena – Europos supratimo apie antibiotikus diena

 

Europos supratimo apie antibiotikus diena Lietuvoje ir visoje Europoje kasmet pažymima lapkričio 18 d. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę apie antibiotikus, antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai bei plėtoti teisingą antibiotikų vartojimą. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras inicijavo Europos supratimo apie antibiotikus dieną, kurią 2008 m. įteisino Europos Komisija, o taip pat ją remia Pasaulio sveikatos organizacija.

Svarbu žinoti apie antibiotikus ir jų vartojimą:

Kas yra savigyda antibiotikais? Savigyda antibiotikais – tai neatsakingas antibiotikų vartojimas (arba ketinimas vartoti juos) nepasitarus su gydytoju: kai vartojami po ankstesnio gydymo likę antibiotikai arba antibiotikų įsigyjama vaistinėje be recepto. Antibiotikus gali skirti tik jus apžiūrėjęs gydytojas.

Daugelis peršalimo ligų sukelia tuos pačius simptomus, tačiau jų gydymas gali skirtis. Jeigu anksčiau jums sergant buvo skirti antibiotikai ir jūs visiškai pasveikote, pasireiškus panašiems simptomams, jūs vėl norėtumėte vartoti anksčiau skirtą antibiotiką. Tačiau jus apžiūrėjęs gydytojas gali nustatyti, ar ir šį kartą esantiems simptomais mažinti reikia antibiotikų.

 • Niekada nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto;
 • Niekada nekaupkite antibiotikų vėlesniam gydymui;
 • Niekada nevartokite po ankstesnio gydymo likusių antibiotikų;
 • Niekada nesidalykite antibiotikų likučiais su kitais žmonėmis.

Antibiotikai nemalšina skausmo ir negali išgydyti visų ligų, jie neveikia kaip nuskausminamieji ir negali palengvinti galvos ar kitų kūno dalių skausmo bei sumažinti karščiavimo.

 • Antibiotikai veiksmingai kovoja tik su bakterinės kilmės infekcijomis ir negali padėti išgydyti infekcijų, kurias sukelia virusai, pvz., slogos ar gripo;
 • Iki 80 % peršalimo ligų yra virusinės kilmės, taigi, vartodami antibiotikus, geriau nepasijusite.

Be reikalo, pvz., peršalus ar susirgus gripu, vartojami antibiotikai nepadės greičiau pasveikti ir gali sukelti šalutinius reiškinius. Nuo peršalimo ar gripo vartojami antibiotikai neduos jums jokios naudos: antibiotikai neveikia virusinių infekcijų. Be to, antibiotikai gali sukelti nemalonių šalutinių reiškinių, tokių, kaip viduriavimas, pykinimas arba bėrimas. Sergant lengvomis bakterinėmis infekcijomis, pavyzdžiui, sloga, gerklės uždegimas, bronchitas ar ausų uždegimas vartoti antibiotikų dažnai nebūtina, nes dauguma atvejų žmogaus imuninė sistema gali pati įveikti lengvas infekcijas.

Daugumą simptomų galima palengvinti nereceptiniais vaistais. Simptomams neišnykus arba iškilus abejonių, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju. Jeigu jūs tikrai sergate sunkios infekcijos sukelta liga, pvz., bakteriniu plaučių uždegimu, gydytojas skirs antibiotikų.

Sužinokite, kaip pasirūpinti savimi nevartojant antibiotikų. Sergant dauguma peršalimo ligų, ligonio būklė pagerėja po dviejų savaičių. Simptomams neišnykus arba iškilus abejonių, svarbu pasitarti su savo gydytoju. Kreipkitės patarimo ir į vaistininką – simptomus gali palengvinti kiti vaistai. Vaistininkas gali rekomenduoti nereceptinių vaistų peršalimo ar kitiems simptomams lengvinti.

Būtina atsiminti, kad

 • Kai kurios virusinės infekcijos praeina savaime ir jokio gydymo nereikia. Skirkite sau laiko pasveikti;
 • Tiek virusų, tiek bakterijų sukeltos infekcijos turi panašių ligos simptomų;
 • Antibiotikai veikia tik bakterijų sukeltas infekcijas, virusų antibiotikai tiesiog neveikia;
 • Antibiotikai gali veikti ne tik infekciją sukėlusias bakterijas, bet ir gerąsias organizmo bakterijas;
 • Dažnas ir neteisingas antibiotikų vartojimas skatina atsparių antibiotikams bakterijų vystymąsi;
 • Bakterijos yra gyvi mikroorganizmai, kurie stengiasi išgyventi ir sukuria apsauginius mechanizmus savo viduje prieš antibiotikų veikimą. Šiuos mechanizmus bakterijos perduoda viena kitai – todėl atsparių antibiotikams bakterijų skaičius didėja;
 • Antibiotikus būtina vartoti tiek dienų ir tokiomis dozėmis kiek paskyrė gydytojas;
 • Negalima dalinti antibiotikų kitiems – antibiotikai skirti tik jūsų sukeltai bakterinei infekcijai gydyti.

Europos supratimo apie antibiotikus dienos šūkiai ir mintys

Informacija paruošta remiantis Higienos Instituto duomenimis.

Parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

 

Random Posts