Kuprinių svėrimo akcija „Kiek sveria 6-11 metų vaikų kuprinės?“

Vadovaujantis profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenimis, mokiniams kasmet nustatoma vis daugiau laikysenos sutrikimų. Sunkios kuprinės – tai vienas iš rizikos veiksnių jauno žmogaus laikysenos sutrikimams vystytis. Pernelyg sunki ar netinkamai nešiojama kuprinė gali sukelti kaklo, pečių, nugaros skausmus, apsunkinti kvėpavimą, skatinti netaisyklingos laikysenos formavimąsi.

Akmenės rajono savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklose 2016 m. lapkričio mėn. vykdyta kuprinių svėrimo akcija, kurios metu buvo ne tik sveriamos mokinių kuprinės bei įvertinamas ir kuprinės tipas – ar kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena, jos nešiojimo būdas – ant abiejų pečių, ant vieno peties, rankoje, taip pat ar prie kuprinės yra atšvaitas.

Akmenės, Ventos, Papilės Simono Daukanto gimnazijose, Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijoje ir Kruopių pagrindinėje mokykloje antrus metus iš eilės buvo sveriamos 1,3 ir 5 klasių moksleivių kuprinės. Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai įvertinto 512 mokinių kuprinių svorius.

Rekomenduojama, kad kuprinės svoris sudarytų apie 10 procentų ir neviršytų 15 procentų vaiko svorio. Pasirodo, jog 70,1 proc. mokinių kuprinės atitinka PSO rekomendacijose nurodytus standartus. 24,3 proc. mokinių kuprinės buvo kiek sunkesnės, t.y. jų kuprinių svoris buvo nuo 10 proc. iki 15 proc. O 5,6 proc. mokinių kuprinės svėrė daugiau nei 15 proc. kūno svorio. Daugiausiai sunkiausių kuprinių nešiojo trečių klasių mokiniai.

Akcijos metu Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai išsiaiškino, kad mokiniai renkasi kuprines su dviem diržais. Bendras klasių rodiklis sudaro 100 proc. Akcijos metu sužinota, kad dauguma vaikų kuprinę nešioja ant abiejų pečių, tik du mokiniai neša kuprinę ant vieno peties. Du trečiokai ir du penktokai nešiojasi papildomus krepšius, kurių svoris siekė iki 1 kilogramo.

Atšvaitai yra viena efektyviausių saugumo priemonių, padedančių apsisaugoti nuo nelaimingų atsitikimų kelyje, ypač tamsiuoju paros metu, todėl vykdant akciją didelis dėmesys buvo skiriamas ir jų segėjimui. Apžiūrėjus moksleivių kuprines, paaiškėjo, kad 51,6 proc. mokinių ant savo kuprinių segi šviesą atspindinčius elementus. Visuomenės sveikatos biuro specialistai mano, kad nors daugiau negu pusė mokinių nešiojasi atšvaitą, tačiau šis rodiklis yra nepakankamas norint užtikrinti vaikų saugumą tamsiu paros metu.

Rekomenduojama, kad tuščia pradinuko kuprinė svertų ne daugiau 700 gramų, o vyresnių klasių moksleivių – ne daugiau 1 kilogramo. Į kuprinę daiktus būtina susidėti tvarkingai, sunkiausius daiktus dėti į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau vaiko juosmens. Diržai turi būti nei per daug laisvi, nei per daug suveržti, ties pečiais turėtų būti paminkštinimai.

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

Kuprinių svėrimo akcijos rezultatai

Pradinuko kuprinė. Atmintinė tėvams

 

Random Posts