KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA „KIEK SVERIA 6-11 METŲ VAIKŲ KUPRINĖS?“  

 

Ketvirtus metus Akmenės rajono savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklose  vykdoma kuprinių svėrimo akcija, kurios metu ne tik sveriamos mokinių kuprinės, bet ir įvertinamas kuprinės tipas – ar kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena, jos nešiojimo būdas – ant abiejų pečių ar ant vieno peties, rankoje, taip pat ar ant kuprinės yra atšvaitas.

Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2018 m. spalio mėn. atliko 1,3 ir 5 klasių moksleivių kuprinių svorio įvertinimą. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Mokinių kuprinės svertos šiose Akmenės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose: Akmenės, Ventos, Papilės Simono Daukanto gimnazijose, Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ progimnazijoje bei Kruopių pagrindinėje mokykloje. Kuprinių svėrimo akcijos metu buvo įvertinti 519 mokinių kuprinių svoriai: 185 pirmokų, 155 trečiokų ir 179 penktokų.

Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės. Įvertinus kuprinių svorį, 71,9 proc. mokinių kuprinės svoris buvo normalus, 23,7 proc. vaikų kuprinės svėrė 10 – 15 procentų nuo mokinio svorio, o 4,4 proc. vaikų nešiojo labai sunkias kuprines.

Daugiau negu pusė pirmų (58,9 proc.), trečių (74,2 proc.) ir penktų (83,2 proc.) klasių mokinių turėjo kuprines, kurių svoris sudarė iki 10 proc. kūno masės. Sunkiausias kuprines (> 15 proc.) nešioja pirmų klasių mokiniai (7,6 proc.), penktokų – 2,8 proc., o trečiokų – 2,6 proc. Lyginant su ankstesnių metų duomenimis, pastebėta, kad šiemet iki 10 proc. savo kūno svorio kuprines akcijos metu turėjo didesnė moksleivių dalis, t. y. 71,9 proc. visų akcijos dalyvių, o 2017 metais buvo užfiksuotas 59,7 proc., o 2016 metais – 70,1 proc., 2015 m. – 68,1 proc.

Mokiniai renkasi kuprines su dviem diržais. Bendras klasių rodiklis sudaro 100 proc. Akcijos metu išsiaiškinta, kad dauguma vaikų kuprinę nešioja ant abiejų pečių, tik du mokiniai neša kuprinę ant vieno peties.

Aštuoniolika penktokų nešiojasi papildomus krepšius, kurių svoris svyruoja nuo 0,7 iki 3 kilogramų.

89,0 proc. mokinių ant savo kuprinių segi šviesą atspindinčius elementus. Praėjusiais metais atšvaitus segėjo 88,8 proc. moksleivių.

Vadovaujantis Sveikatos mokslų ir ligų prevencijos centro rekomendacija vaikų buvo prašoma įvertinti, ar kuprinė jiems ne per sunki. Neigiamai atsakė didžioji akcijoje dalyvavusiųjų dalis (82,5 proc.), likusieji 17,5 proc. respondentų prisipažino, kad kuprinė jų nuomone per sunki.

 

REKOMENDACIJOS:

  • Kuprinės svoris turi sudaryti 10 procentų vaiko svorio.
  • Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.
  • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus. Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
  • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros. Tvarkingai juos sudėkite, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
  • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Visiems akcijoje dalyvavusiems mokiniams biuras padovanojo atšvaitus prie kuprinių, kad vaikai būtų matomi tamsiuoju paros metu.

 

Visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

Random Posts