KRŪTŲ SAVITYRA – ANKSTYVOJI KRŪTIES VĖŽIO PREVENCIJA.

 

Krūties vėžys – vienas dažniausių onkologinių susirgimų, diagnozuojamų  vis jaunesnio amžiaus moterimis. Anksti pastebėta onkologinė krūtų liga yra labai puikiai valdoma ir kontroliuojama. Reguliarią krūtų apžiūrą bei apčiuopą pačioms moterims rekomenduojama atlikti kartą per mėnesį tam tikrą dieną, geriausiai pirmą savaitę po mėnesinių.

Krūtų  savityros  testą reiktų atlikti 3 etapais:

  1. Apžiūra prieš veidrodį;
  2. Apžiūra duše;
  3. Apžiūra atsigulus.
  4. Atsistokite priešais veidrodį, pakelkite rankas ir padėkite jas po kaklu. Kruopščiai apžiūrėkite krūtis, ar jose neatsirado raukšlių, įdubimų, dydžio, formos ar simetrijos pokyčių, ar krūtys vienodo dydžio ir formos, ar nėra matomų odos pakitimų. Patikrinkite, ar Jūsų speneliai nėra įdubę, ar abu speneliai vienodi, simetriški. Tokią pat apžiūrą pakartokite ir rankas padėjus ant klubų.
  5. Prausiantis duše muilas ir vanduo suteikia slidumo pojūtį, dėl to apsičiuopti krūtų sandarą pačioms galima daug lengviau. Atsistojusi duše, išsimuilavus, pakelkite vieną ranką už galvos, ir kita ranka čiuopkite krūtį. Trijų vidurinių pirštų pagalvėlėmis tvirtai paspauskite ir atlikite sukamuosius masažinius judesius. Judėdama ratu ieškokite guzelių, sukietėjimų, taip ratu apčiuopiant visą krūtį. Pastumkite pirštus arčiau spenelio ir pakartokite tuos pačius judesius. Tęskite vis mažėjančiais sukamaisiais judesiais, kol pasieksite spenelį. Patikrinkite audinį po speneliu ir pažiūrėkite, ar nėra jokių išskyrų. Taip pat patikrinkite audinį po pažastimi bei audinius, supančius krūtį, tokiais pat tvirtais sukamaisiais judesiais. Pakelkite kitą ranką už galvos ir priešinga ranka pakartokite kitos krūties apžiūrą.
  6. Atsigulkite ir pakiškite sulenktą per alkūnę kairiąją ranką po galva. Dešiniosios rankos trijų pirštų pagalvėlėmis sukdamos mažyčius ratukus eikite dideliais ratais aplink kairiąją krūtį link spenelio spausdamos ją taip, kad pajustumėte vidinę krūties sandarą. Paskui panašiai kairiąja ranka apčiuopkite dešiniąją krūtį.

Apžiūrint ir čiuopiant krūtis  ypatingą dėmesį reiktų atkreipti dėmesį į krūtų simetriją, dydį, formą, tarpą tarp krūtų; spenelių formą, dydį, simetriją, išskyras iš spenelių; krūtų odą, spalvą, paviršiaus lygumą; sukietėjimus, mazgus pažastyse, raktikaulio duobutėse.

Į specialistus kreipkitės , kai : jaučiate gumbą, sukietėjimą;  yra matomi krūtų formos, odos spalvos  ar dydžio pakitimai; asimetrija; spenelio formos  pakitimai; išskyros, ypač kraujingos, iš spenelių. Gydytojas Jums paskirs detalesnius tyrimus. Primename ir tai,  kad vykdoma mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Pagal programą kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį ar ikivėžinius pakitimus. Visą informaciją apie programą sužinokite pas savo šeimos gydytoją.

Moterų nuolatinė savo krūtinių apžiūra  yra esminis ir vienintelis geriausias būdas aptikti ankstyvosios stadijos krūties vėžį. Pastebėjus krūtų pakitimus, galima atlikti tyrimus, ir daugelių atvejų visiškai išgydyti. Moterys, kurios reguliariai tikrinasi krūtis ir nepamiršta užeiti pas gydytoją net tada, kada nejaučia jokių simptomų, ženkliai sumažina riziką susirgti krūties vėžiu .

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

Random Posts