KOVO 20-ĄJĄ MINIMA PASAULINĖ BURNOS SVEIKATOS DIENA.

Šių metų šūkis „Ištark aštuonis A: pAgAlvok apie burnĄ, pAgAlvok Apie sveikAtĄ“. Svarbiausias šios dienos minėjimo tikslas – skleisti informaciją apie burnos ligų prevenciją ir kontrolę.  Gydytojai odontologai ir burnos priežiūros specialistai pabrėžia, kad  burnos sveikata veikia viso kūno sveikatos būklę.  Burna yra veidrodis, kuri atspindi bendrą sveikatą ir gerovę. Svarbu vengti ligas sukeliančių veiksnių, skatinti laikytis gerų burnos higienos įpročių, reguliariai tikrintis dantis – tai padės išsaugoti burnos ir viso kūno sveikatą.

Kaip žinome, labiausiai išplitusios burnos organų ligos – ėduonis ir periodontitas, kurios kankina beveik kiekvieną žmogų nuo vaikystės iki senatvės. Šių ligų  geriausias ir pats pigiausias gydytojas – dantų šepetukas. Svarbiausias yra valymas. Nustatyta keletas pagrindinių dantų valymo taisyklių. Valytis reikia reguliariai ir taisyklingai, norint pašalinti apnašas – bespalvę, lipnią bakterijų plėvelę, nuolat susidarančią ant dantų, tarpdančiuose ir ties dantenų linija. Valyti dantis būtina du kartus per dieną – po pusryčių ir prieš miegą po dvi minutes, kiekvieną burnos ketvirtį valydami maždaug 30 sekundžių. Svarbu valytis du kartus per dieną dantis, todėl, kad besikaupiančios apnašos nuolat būtų pašalinamos ir kontroliuojamas jų atsiradimas. Reikia naudoti minkštą dantų šepetėlį ir pastą su fluoridu. Šepetėlį nauju reikia keisti kas du – tris mėnesius, taip pat persirgus infekcinėmis ligomis.

Vaikams ir suaugusiesiems su maža dantų ėduonies atsiradimo rizika  valyti dantis reiktų su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. Vaikams ir suaugusiesiems su didele dantų ėduonies atsiradimo rizika, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams ir suaugusiesiems – valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm. Po dantų valymo išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare, prieš miegą po dantų valymo nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.  Kadangi viso darbo dantų šepetėlis ir pasta pilnai neatlieka, būtina naudoti papildomas priemones, tokias kaip tarpdančių siūlą, skalavimo skysčius, kurie taip pat padeda apsaugoti dantis nuo bakterijų kaupimosi ir žalos.

 

Parengta naudojantis Lietuvos Respublikos odontologų rūmų rekomendacijomis.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts