Kas antras užsikrėtė ŽIV per narkotikus – 2017 m. duomenys

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai kas antras (51,7 proc.) ŽIV infekcija užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus. Naujų ŽIV atvejų tarp vyrų nustatyta 5 kartus daugiau nei tarp moterų – atitinkamai 220 ir 43. Daugiausiai užsikrėtusių ŽIV vyrų išaiškinta Alytaus pataisos namuose (56) bei dar 41 atvejis kitose įkalinimo įstaigose. Daugumos (virš 80 proc.) įkalinimo įstaigose nustatytų naujų ŽIV atvejų pagrindinis infekcijos perdavimo būdas – narkotikų vartojimas.

Pagal užsikrėtimo būdą trečdalis (30,2 proc.) pernai užregistruotų asmenų užsikrėtė ŽIV per  lytinius santykius – 64 asmenys (24,3 proc.) užsikrėtė heteroseksualių, 18 (6,8 proc.) – homoseksualių santykių metu. 44 asmenų (16,7 proc.) užsikrėtimo būdas nenustatytas. Užregistruotas vienas ŽIV perdavimo iš motinos vaikui atvejis. Iš viso pernai per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą užsikrėtė ŽIV 136 asmenys.

„Tai, kad ŽIV infekcija pastaruosius pora metų vėl sparčiau pradėjo plisti tarp narkotikus vartojančių asmenų, rodo, jog narkomanijos prevencijos intervencijos šalyje yra nepakankamos. ŽIV infekcija, kaip lakmuso popierėlis, parodantis rizikos vietas, kur svarbu sustiprinti prevencines pajėgas“, – pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.

Iš viso, iki šių metų sausio 1 d., Lietuvoje ŽIV infekcija diagnozuota 3012 asmenų. Daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV registruota 25 – 44 metų amžiaus grupėje; daugiausiai (59 proc.) visų registruotų užsikrėtusiųjų ŽIV, šia infekcija užsikrėtė per švirkščiamųjų narkotikų vartojimą. Kas penktas ŽIV užsikrėtęs asmuo Lietuvoje susirgo paskutine ŽIV ligos stadija – AIDS ir kas septintas asmuo, kuriam diagnozuota ŽIV infekcija Lietuvoje, yra jau miręs nuo įvairių priežasčių, įskaitant AIDS.

Įveikti AIDS epidemiją iki 2030 metų – tai Jungtinių Tautų AIDS strategijoje iškeltas  globalus tikslas. Šį tikslą pasauliniu mastu numatoma pasiekti įgyvendinant artimesnius – iki 2020 m.- uždavinius: 90-90-90, kas reiškia siekti, kad 90 proc. su ŽIV gyvenančių asmenų žinotų, kad yra užsikrėtę ŽIV, 90 proc. jų būtų skiriama ART ir 90 proc. ART gaunančių asmenų būtų pasiekta maža virusų koncentracija. ULAC gydytojų atlikto vertinimo duomenimis, šių uždavinių pasiekimo rodikliai Lietuvoje 2016 m. atitinkamai buvo 82/30/82.

Vertinant šiuos rodiklius, akivaizdu, kad ŽIV infekcijos gydymo tiek organizacinis tiek komunikacinis prieinamumas yra nepakankami ir tai artimiausi iššūkiai šalyje siekiant tolesnės ŽIV atsako pažangos.

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Ingrida Jokubauskė

Random Posts

 • KAIP NESUSIRGTI?

  Atvėsus orams, padažnėja peršalimo ligų. Tai ūminės, dažniausiai virusų sukeltos infekcijos, kuriomis užsikrečiama oro lašeliniu būdu nuo sergančiojo ar liečiant […]

 • Rugsėjo 26 dieną minima Pasaulinė aplinkos sveikatos diena

  Vertinant aplinkos sveikatą svarbu atsižvelgti į fizinius, cheminius ir biologinius veiksnius, kurie dažniausiai yra glaudžiai susiję su pačio žmogaus veikla […]

 • BURNOS HIGIENA

  Sveiki dantys – ne tik graži šypsena, bet ir gera sveikata, todėl tinkama jų priežiūra turi tapti kasdieniniu įpročiu. Ventos […]

 • PASIRUOŠKIME PAVASARIO ALERGIJOS SEZONUI

                                   PASIRUOŠKIME PAVASARIO ALERGIJOS SEZONUI […]