KĄ VERTA ŽINOTI APIE BITĖS, ŠIRŠĖS, VAPSVOS ARBA KAMANĖS ĮGĖLIMĄ

Žmogaus reakcija įgėlus vabzdžiui gali būti normali arba alerginė. Kartais įgėlimas netgi gali būti pavojingas gyvybei, todėl labai svarbu žinoti, kaip elgtis.

1. PAŠALINKITE GELUONĮ
Kai įgelia bitė, pirmiausia reikia pašalinti jos geluonį, kad į organizmą nustotų sunktis nuodai. Geluonį reikia šalinti labai atsargiai, jo nespaudžiant. Geriausia – ne pirštais ar pincetu, o nubraukiant bukąja peilio geležtės dalimi ar elektronine kortele. Taip į įgelto žmogaus organizmą pateks mažiau nuodų. Jeigu bitė įgėlė į ranką, svarbu numauti papuošalus: žiedus, laikrodžius, apyrankes.
Vapsvos, širšės ir kamanės geluonies nepalieka, tačiau jos gali įgelti dar kartą. Negalima šių vabzdžių traiškyti, nes sprogus nuodų pūslelei, šis kvapas gali privilioti dar daugiau vabzdžių, kurie jį supras kaip pavojaus signalą.

2. ESANT SUNKIAI ALERGINEI REAKCIJAI KVIESKITE GREITĄJĄ PAGALBĄ
Jeigu pasireiškia alerginė reakcija, gali atsirasti veido tinimas, dusulys, dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis. Kaip sunkios alerginės reakcijos požymis gali pasireikšti ir nerimas. Tai labai pavojinga, nes išsigandęs žmogus ima blaškytis, pradeda tinti, oda stipriai parausta, padažnėja pulsas, svaigsta galva. Labai svarbu padėti sugeltam žmogui patogiai atsigulti ar atsisėsti. Jeigu žmogus ima tinti, dusti, pasodinkite jį taip, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jei patinimas plinta, o simptomai sunkėja, reikėtų kviesti greitąją medicinos pagalbą arba nukentėjusį žmogų skubiai nuvežti į artimiausią gydymo įstaigą.

3. SU SAVIMI TURĖKITE VAISTŲ
Alergiškiems žmonės vapsvų ir širšių sezono metu specialistai rekomenduoja nuolat nešiotis ampulę adrenalino, kuris suleidžiamas iš karto po įgėlimo. Jei nukentėjęs žmogus su savimi turi adrenalino automatinį švirkštą „EpiPen“, vaistus reikėtų sušvirkšti į šlaunies ar peties raumenis.
Net ir nealergiškam žmogui gali kilti pavojus, kuomet vabzdys įgelia į burną ar ryklę. Vietinės reakcijos metu atsiradęs patinimas gali užblokuoti kvėpavimo takus ir žmogus gali uždusti.
Taip pat gali pasireikšti anafilaksinis šokas, dėl kurio nukentėjusiojo veidas gali smarkiai ištinti, prikimti ar imti švokšti balsas. Nedelsiant reikia išgerti antialerginių, antihistamininių vaistų, kol dar žmogus gali nuryti.

4. NAMINĖS PRIEMONĖS
Jei nesate alergiški, jausite tiesiog skausmą, tvinksėjimą ir gėlimą įkastoje vietoje. Įkandimo vietą gerai nuplaukite muilu, kad nebūtų infekcijos. Jeigu neturite specialių medikamentų, namų sąlygomis skausmui numalšinti ant įkandimo vietos uždėkite šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių.
Ant paraudusios odos galima uždėti vandeniu suvilgytą nosinę, servetėlę, rankšluostį. Sugeltą galūnę galima laikyti po srūvančiu vandeniu. Taip pat galima išgerti skausmą malšinančių vaistų.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Justina Jagminienė

Random Posts