Informacija apie sergamumą gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis

2016 metų 50-ąją savaitę (gruodžio 12-18 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis užfiksuotas 71,6 atv./10 000 gyventojų. O 2015 metais tokiu pat laikotarpiu šis rodiklis buvo mažesnis ir tesiekė 58,3 atv./10 000 gyventojų. 50-ąją savaitę mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis registruotas Šiaulių apskrityje, o didžiausias – Alytaus administracinėje teritorijoje.

50-ąją metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo buvo hospitalizuoti 28 asmenys, iš jų 2 vaikai iki 2 metų amžiaus, 21 asmuo iki 17 metų amžiaus ir 5 suaugę asmenys. Šiaulių apskrityje 50-ąją metų savaitę nehospitalizuotas nei vienas asmuo.

Šiaulių apskrityje gruodžio 12-18 dienomis registruoti 1 191 gripo ir ŪVKTI atvejai, iš jų 28 gripo atvejai. Dešimt gripo atvejų nustatyta vaikams iki 17 metų amžiaus. Palyginus 49-osios savaitės sergamumą su 50-ąją, rodiklis sumažėjo nuo 49,7 iki 43,5 atv./10 000 gyventojų.

Akmenės rajono savivaldybėje 2016 m. gruodžio 12-18 d. užfiksuotas 1 gripo atvejis, ŪVKTI priskaičiuota 69 atvejai. Bendras gripo ir ŪVKTI rodiklis 10 000 gyventojų siekė 34,1.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai rekomenduoja skiepytis kiekvienais metais viso gripo sezono metu, kuris prasideda spalio mėnesį ir baigiasi balandį. Persirgus ar pasiskiepijus įgyjamas imunitetas tik tam tikram gripo viruso potipio variantui. Ypač aktualu pasiskiepyti gripo vakcina žmonėms, priklausantiems rizikos grupėms.

Nuo 2007 metų Lietuvoje valstybės biudžeto lėšomis nuo gripo skiepijami Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos Komisijos rekomenduojamų rizikos grupių asmenys:

  • sergantys lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis,
  • lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
  • gyvenantys socialinės slaugos ir globos įstaigose, nepriklausomai nuo amžiaus;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;
  • 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenys;
  • nėščiosios.

Svarbu nepamiršti ir nespecifinės profilaktikos priemonių. Sergantys žmonės turėtų likti namuose ir nekontaktuoti su sveikais žmonėmis. Taip pat labai svarbu dažnai plauti rankas muilu ir vandeniu. Nesant muilo ir vandens rankų dezinfekcijai reikėtų naudoti priemones alkoholio pagrindu. Patalynė, stalo įrankiai ir indai turi būti kruopščiai plaunami, jais nesidalinama su kitais žmonėmis. Be to, namuose, darbe ir mokykloje turi būti dažnai vėdinamos patalpos ir valomi visi liečiami paviršiai.

Parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė R. Čijunskaitė, vadovaujantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos Apsaugos Ministerijos Šiaulių departamento duomenimis.

Random Posts