INFORMACIJA APIE NAUJĄ KORONAVIRUSINĘ INFEKCIJĄ

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2019-12-31 d. Uhano savivaldybės sveikatos komisija pranešė apie 27 nežinomos etiologijos pneumonijos atvejus, siejamus su Uhano pietų Kinijos jūros gėrybių prekyviete (didmeninė žuvų ir gyvų gyvūnų prekyvietė, kur prekiaujama įvairiomis gyvūnų rūšimis). Visi atvejai buvo izoliuoti, pradėta sąlytį turėjusių asmenų paieška ir taikytos aplinkos nukenksminimo priemonės minėtoje prekyvietėje.

2020-01-09 d. Kinijos Ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, kad susirgimai siejami su nauju koronavirusu (2019-nCoV). Genetinės sekos tyrimai parodė, kad naujasis virusas yra artimas sunkaus ūmaus respiracinio sindromo koronavirusui (SŪRS-CoV).

2020-01-20 d. Pasaulio sveikatos organizacijos ir Kinijos sveikatos priežiūros pareigūnai patvirtino, kad virusas plinta nuo žmogaus žmogui. Šiuo metu infekcijos šaltinis nežinomas ir tolimesnis viruso plitimas tikėtinas.

Naujas koronavirusas (2019-nCoV)

2019-nCoV siejamas su protrūkiu Uhane yra artimai susijęs su SŪRS-CoV. Šiuo metu informacija apie epidemiologines ir klinikines 2019-nCoV sukeliamos infekcijos charakteristika ribota. Kinijos eksperto teigimu, vidutinis inkubacinis periodas yra 7 d., tačiau gali svyruoti nuo 2 iki 12 d. Vadovaujantis SŪRS ir ARRS epidemiologinėmis charakteristikomis inkubacinio periodo trukmė gali būti 2-14 d.

Vadovaujantis genetiniais 2019-nCoV ir SŪRS-CoV panašumais, ribota epidemiologine informacija iš Kinijos ir naujų atvejų nustatymu patikros metu kitose šalyse, tikėtina, kad nauji ligos atvejai bus nustatomi tarp keliautojų iš Uhano. Nesilaikant tinkamų infekcijos kontrolės priemonių yra vidutinė protrūkio nustatymo tikimybė šalyse. Šiuo metu nėra rekomendacijų vertinant užsikrėtimo riziką lėktuvuose 2019-nCoV skrydžio metu. Keliautojams, vykstantiems į Uhaną, rekomenduojama vengti lankytis maisto turguose ar kitose prekyvietėse, kuriose prekiaujama gyvais ar mirusiais paukščiais, kitais gyvūnais; vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis; laikytis tinkamos rankų higienos; vartoti saugų maistą; vengti sąlyčio su gyvūnais, jų ekskretais, mėšlu. Keliautojai, grįžę iš Uhano ir pajutę kvėpavimo takų infekcijos simptomus, turėtų kreiptis į gydytoją ir pasakyti apie buvusią kelionę. Dėl šiuo metu Kinijoje registruojamo sezoninio gripo sergamumo pakilimo, keliautojams, vykstantiems į Wuhaną rekomenduojama pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina likus mažiausiai dviems savaitėms iki numatomos kelionės į Kiniją, siekiant išvengti sunkios ligos.

Sveikatos priežiūros darbuotojai turėtų žinoti apie vykstantį protrūkį. Ligos simptomai: karščiavimas, kosulys, dusulys. Radiologiniai tyrimai rodo pneumonijos požymius. Ligos eiga gali būti lengva, vidutinė, sunki. Asmenys grįžę iš Uhano ir pajutę kvėpavimo takų infekcijos požymius, turėtų būti tiriami dėl 2019-nCoV.

Užsikrėtimo tikimybė 2019-nCoV per biologinės kilmės medžiagas yra nežinoma. Asmenys, kuriems patvirtinta 2019-nCoV infekcija, donorais negali būti mažiausiai 28 d. po simptomų išnykimo ir gydymo pabaigos.

 

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informaciją.

 

Random Posts