GEGUŽĖS 31 D. – PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija 1987 m. paskelbė gegužės 31-ąją Pasauline diena be tabako. Kiekvienais metais gegužės 31 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kartu su tarptautiniais partneriais mini Pasaulinę dieną be tabako. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Visuomenė skatinama susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija, taip pat, viešai palaikomos iniciatyvos, susijusios su tabako ir tabako gaminių vartojimo mažinimu.

2019 m. Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako sukeliami padariniai plaučiams. Šiais metais PSO siekia didinti visuomenės informuotumą apie neigiamą tabako poveikį plaučiams (nuo vėžio iki lėtinių kvėpavimo sistemos sutrikimų) bei plaučių funkcijos svarbą žmonių sveikatai ir gerovei.

TABAKO KELIAMAS PAVOJUS PLAUČIŲ SVEIKATAI

Plaučių vėžys. Tabako rūkymas yra pagrindinė plaučių vėžio priežastis – visame pasaulyje atsakingas už daugiau kaip du trečdalius mirčių dėl šios ligos. Pasyvaus rūkymo dūmų poveikis namų ar darbo aplinkoje taip pat padidina plaučių vėžio riziką. Plaučių vėžio riziką gali sumažinti metimas rūkyti: asmeniui metus rūkyti po 10 metų, rizika susirgti plaučių vėžiu sumažėja perpus, lyginant su tais, kurie rūko.

Lėtinės kvėpavimo takų ligos. Tabako rūkymas yra viena pagrindinių lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) priežasčių. LOPL – liga, kai pūslelėmis užpildytų gleivių kaupimasis plaučiuose sukelia kosulį ir skausmingus kvėpavimo sutrikimus. LOPL atsiradimo rizika yra ypač didelė tiems asmenims, kurie pradeda rūkyti ankstyvame amžiuje, nes tabako dūmai smarkiai lėtina plaučių vystymąsi. Rūkant taip pat paūmėja astma, kuri gali riboti asmens veiklą ir prisidėti prie negalios. Ankstyvas rūkymo nutraukimas yra efektyviausias būdas sulėtinti LOPL vystymąsi ir sumažinti astmos simptomus.

Pasyvus rūkymas. Kūdikiai, dar gimdoje susiduriantys su tabako dūmų toksinais dėl motinos rūkymo ar motinos pasyvaus rūkymo, dažnai patiria sulėtėjusį plaučių vystymąsi ir funkcionavimą. Mažiems vaikams, susiduriantiems su pasyviu rūkymu, kyla astmos, plaučių uždegimo ir bronchito, taip pat, apatinių kvėpavimo takų infekcijų atsiradimo ir paūmėjimo rizika.

Dėl apatinių kvėpavimo takų infekcijų, kurias sukelia pasyvus rūkymas, visame pasaulyje kasmet miršta apie 165 000 vaikų iki 5 metų amžiaus. Tie, kurie išgyvena iki pilnametystės, toliau kenčia nuo pasyvaus rūkymo poveikio sveikatai, nes dažnai ankstyvoje vaikystėje atsiradusios apatinių kvėpavimo takų infekcijos stipriai padidina LOPL atsiradimo riziką suaugus.

Tuberkuliozė. Tuberkuliozė pažeidžia plaučius ir blogina plaučių funkciją, kurią dar labiau pablogina tabako rūkymas. Cheminiai tabako dūmų komponentai gali suaktyvinti latentinę tuberkuliozės infekciją, kuria užsikrėtę maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų. Aktyvi tuberkuliozė, kurią papildo žalingas rūkymo poveikis plaučių sveikatai, žymiai padidina negalios ir mirties nuo kvėpavimo nepakankamumo riziką.

Oro tarša. Tabako dūmai yra labai pavojinga patalpų oro taršos forma: juose yra daugiau kaip 7 000 cheminių medžiagų, iš kurių 69 yra laikomos kancerogeninėmis. Nors dūmai gali būti nematomi ir bekvapiai, jie gali likti ore iki penkių valandų, tad užterštu oru kvėpuojantiems asmenims didėja rizika susirgti plaučių vėžiu, lėtiniais kvėpavimo sutrikimais ir sumažinti plaučių funkcionavimą. Veiksmingiausia priemonė plaučių sveikatai gerinti yra tabako vartojimo ir pasyvaus rūkymo poveikio mažinimas. Plaučių sveikata nėra pasiekiama vien ligos nebuvimu, tabako dūmai daro didelę įtaką rūkančiųjų ir nerūkančiųjų plaučių sveikatai visame pasaulyje.

Pasaulinės dienos be tabako kampanija – kvietimas imtis veiksmų, skatinant taikyti veiksmingą politiką, nukreiptą į tabako vartojimo mažinimą, įtraukiant įvairius sektorius. Atsižvelgiant į tai, svarbu paminėti, jog už veiksmingą tabako vartojimo prevencijos ir kontrolės įgyvendinimą atsakingos ne tik valstybės institucijos ir įstaigos, bet ir visa visuomenė. Tėvai ir kiti bendruomenės nariai taip pat turėtų imtis priemonių, susijusių su savo ir savo vaikų sveikatos gerinimu, apsaugodami juos nuo tabako daromos žalos. Prie pasaulio be tabako kūrimo, atsisakant žalingo įpročio ar ieškant pagalbos metant rūkyti, gali prisidėti kiekvienas pilietis. Maloniai kviečiame paminėti Pasaulinę dieną be tabako, prisidėkite prie visuomenės švietimo apie tabako keliamą grėsmę bei pagalbą norintiems atsisakyti tabako. Kviečiame apsilankyti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento sukurtoje interneto svetainėje www.nerukysiu.lt, motyvuojančioje nerūkyti, o rūkančius asmenis atsisakyti šio žalingo įpročio. Paradoksalu, bet paklausus paauglį, kodėl jis rūko, dažniausiai išaiškėja, kad jis nori atrodyti nepriklausomas ir vyresnis. O paklausus suaugusį vyrą – paaiškėja, kad jis rūkydamas jaučiasi jaunesnis.

 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento informacija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Skaistė Norvaišienė

 

Random Posts

 • Visų svajonė – BŪTI SVEIKIEMS!

  Visų svajonė – BŪTI SVEIKIEMS! Tačiau rudenėjant ir vėstant orams vis dažniau persišaldome. Kartu su į „Saulėtekio“ progimnazijos mokyklinius suolus […]

 • Konkurso „GAMINU IŠRADINGAI“ nugalėtojai!!!

  Skelbiame receptų konkurso „GAMINU IŠRADINGAI“ nugalėtojus!!! Simona Pagojutė – šokoladinis pyragas. Danutė Lužienė – kepti obuoliai įdaryti varške. Oksana Popudrenko […]

 • GEGUŽĖS 17-TOJI – PASAULINĖ HIPERTENZIJOS DIENA

  Arterinio kraujo spaudimo padidėjimas yra vadinamas arterine hipertenzija. Neretai arterinės hipertenzijos simptomai (galvos, širdies skausmai, galvos svaigimas) pasireiškia tik esant […]

 • PREVENCINĖ AKCIJA „NEDELSK“

  Krūties vėžys – tai dažniausia moterų onkologinė liga, o kad jos išvengti ar laiku pastebėti – reikia reguliariai tikrintis sveikatą. […]