GEGUŽĖS 3 – OJI PASAULINĖ ASTMOS DIENA

 

Astma – tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, kuri gali atsirasti bet kokiame amžiuje. Pasaulyje ja serga apie 300 milijonų žmonių.

Tai neužkrečiama liga, tačiau šiandien iki galo neišgydoma. Ja daug dažniau serga žmonės, kurių šeimoje arba giminėje yra sergančiųjų astma ar kitomis alerginėmis ligomis. Žmonių, sergančių bronchų astma, kvėpavimo takai yra jautrūs, jie reaguoja į įvairius aplinkos veiksnius. Graikų kalbos žodis „astma“, išvertus pažodžiui, reiškia „švilpimas“ ir pagal prasmę siejamas su pasunkėjusiu iškvėpimu.

Kiekvienas pacientas skirtingai serga astma. Jos eiga gali būti nuo lengvos iki sunkios.

DAŽNIAUSI ASTMOS SIMPTOMAI:

 • dusulys (dažniau priepuolinis);
 • sunkumas ar spaudimas krūtinėje;
 • švokštimas;
 • kosulys, ypač naktį.

Simptomai dažnesni naktį arba anksti ryte.

PAGRINDINIAI BRONCHŲ ASTMOS PRIEPUOLIUS SĄLYGOJANTYS VEIKSNIAI:

 1. Alergenai – alergiškiems žmonėms kontaktas ir su minimaliu alergenų kiekiu gali sukelti sunkų astmos priepuolį ar paūmėjimą.
 2. Oro teršalai – smogas, automobilių išmetamosios dujos, tabako dūmai, net ir oras ilgai nevėdintame kambaryje.
 3. Kvėpavimo takų infekcijos.
 4. Fizinis krūvis.
 5. Orų pokyčiai – didelė drėgmė, šaltis, perkūnija.
 6. Maistas, jo priedai – salicilatai, konservantai, natrio glutamatas (kinų virtuvės patiekaluose), tartrazinas (geltoni dažai maisto produktuose), sulfitai (pvz., aluje, vyne).
 7. Vaistai – svarbu perskaityti kiekvieno naudojamo vaisto anotaciją, o kilus neaiškumams pasikonsultuoti su gydytoju.
 8. Gastroezofaginis refliuksas – būklė, kai skrandžio rūgštis patenka į stemplę, o nedidelis jos kiekis – į kvėpavimo takus. Neretai tokie pacientai skundžiasi rėmeniu, deginimu už krūtinkaulio, raugėjimu, kartumu burnoje.

STARTUOJA NAUJAS INTERNETO PUSLAPIS SERGANTIEMS ASTMA!

Lietuvoje pristatomas informacinio pobūdžio interneto puslapis www.astma.lt, kurio ambasadoriumi tapo dainininkas, žurnalistas, televizijos laidų vedėjas Marijonas Mikutavičius, šia liga sergantis daugiau nei dešimt metų.

Informaciniame interneto portale surinkta naudinga teorinė informacija, padėsianti geriau pažinti ligą, jos simptomus bei eigą, gydymo būdus ir ligos kontrolę, kuriai skiriamas ypatingas dėmesys: atlikus čia esantį testą ir gavus atsakymą, jog liga yra nekontroliuojama arba kontroliuojama per mažai, verta rezultatą parodyti pacientą prižiūrinčiam gydytojui. Kviečiame apsilankyti!

Parengė: visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Justina Kazickaitė panaudojant literatūros šaltinių apžvalgą

 

Random Posts