Gegužės 28 d. minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena.

 

Gegužės 28 d. minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena.

Pagal statistiką moterys gyvena ilgiau nei vyrai, bet jos turi daugiau sveikatos problemų. Bet ta moteris, kuri periodiškai tikrinasi savo sveikatą, gali greičiau pastebėti sveikatos sutrikimus, simptomus, laiku pradėti gydytis ir išvengti daugelio ligų.

Dažniausiai moterys serga kvėpavimo organų ligomis, tačiau nuo jų miršta retai (1,7 proc). Pagal  Lietuvos statistikos departamento duomenis dažniausiai moterys miršta nuo kraujotakos sistemų ligų (65,1 proc.), o ir ligotumas šiomis ligomis yra antroje vietoje tarp visų moterų susirgimų. Moterų sergamumas navikais užima 12 vietą, tačiau mirtingumas dėl vėžinių susirgimų užima net  2 vietą (17,5 proc.).

Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis vykdomos prevencijos programos, kurios skirtos moterims.  Tai galimybė nurodyto amžiaus moterims, nemokamai profilaktiškai pasitikrinti, išsitirti ar nesergama tam tikromis ligomis. Pacientė , norėdama atlikti pasitikrinimą pagal  prevencinę programą, pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis suteiks išsamią informaciją.

Šiuo metu vykdomos  prevencinės programos:

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa : Skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Kartą per 3 metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa : 50-74 metų amžiaus moterims. Kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti (atvykus arba telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliksiančioje tyrimą. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa  skirta 50 -74 metų moterims ir vyrams. Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.

Asmenų, priskirtinų  širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa :  skirta moterims nuo 50 iki 65 metų. Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Akmenės rajono visuomenės sveikatos biuras kviečia ne tik moteris, bet ir vyrus, esančius širdies ir kraujagyslių ir cukrinio diabeto rizikos grupėje, dalyvauti savanoriškoje ir nemokamoje programoje ,,Sveikata– mano gyvenimas“. Tai šviečiamoji – mokomoji programa, kuri padeda žmonėms gyventi sveikiau.  Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Mielos moterys, rūpinkitės savo sveikata ir būkite sveikos!

​ Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

 

 

Random Posts

 • ODOS NUDEGIMAI SAULĖJE.

  Odos nudegimai saulėje kyla dėl pernelyg didelio ir ilgo ultravioletinių spindulių (UV) poveikio, t. y. odos pažeidimo laipsnis ir saulės […]

 • KONKURSAS „MANO AKTYVUS IR SVEIKAS RUDUO“

  Nuostatai

 • Akcija „STOP Hipertenzijai“

  Akmenės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kasmet gegužės 17 d. yra minima Pasaulinė hipertenzijos diena. Šios dienos tikslas […]

 • OBUOLIO DIENA 2018  

      Jau penktus metus „Saulėtekio“ progimnazijoje vyko „Obuolio diena 2018“, kurią organizuoja anglų kalbos mokytojos ir kartu integruojant, obuolio naudą […]