GEGUŽĖS 17-TOJI – PASAULINĖ HIPERTENZIJOS DIENA

Arterinio kraujo spaudimo padidėjimas yra vadinamas arterine hipertenzija. Neretai arterinės hipertenzijos simptomai (galvos, širdies skausmai, galvos svaigimas) pasireiškia tik esant labai dideliam arteriniam kraujo spaudimui arba kai pažeidžiami gyvybiškai svarbūs organai – širdis, kraujagyslės, smegenys arba inkstai. Tam tikras kraujo spaudimo lygmuo yra būtinas žmogaus organų veiklai palaikyti, nes, susitraukiant širdžiai, išstumiamas kraujas nuneša deguonį ir maisto medžiagas į visas kūno dalis ir organus. Taigi jėga, kuria kraujas veikia arterijas, yra vadinama arteriniu kraujo spaudimu. Širdžiai susitraukus ir išstūmus tam tikrą kraujo kiekį, arterijos yra veikiamos didesne jėga. Tai vadinama sistoliniu kraujo spaudimu. Kai širdis atsipalaiduoja, kraujas veikia arterijas jėga, kuri vadinama diastoliniu kraujo spaudimu. Daugumai žmonių hipertenzijos priežastis nėra aiški. Kraujo spaudimas gali didėti dėl kelių veiksnių: susiaurėjusio arterijų spindžio, didesnio nei paprastai kraujo kiekio, pagreitėjusios širdies veiklos, padidėjusios širdies susitraukimo jėgos. Apie dešimtadalį arterinės hipertenzijos atvejų lemia kitos ligos arba būklės, kurias pašalinus išgydoma ir arterinė hipertenzija. Aukštas arterinis kraujospūdis lemia pasunkėjusį širdies darbą. Jei jis ilgai nekoreguojamas, gali pažeisti ne tik širdį ir kraujagysles, bet ir kitus organus, lemiančius specifinių simptomų atsiradimą. Pagrindinės arterinės hipertenzijos sukeliamos komplikacijos:

  1. Insultas. Aukštas arterinis kraujo spaudimas yra pagrindinis rizikos veiksnys, galintis sukelti smegenų arterijos trūkimą ir kraujavimą į šį gyvybiškai svarbų organą – smegenis.
  2. Sutrikusi rega. Akies kraujagyslės dėl ilgos hipertenzijos gali trūkti ar pradėti kraujuoti. Tai gali sukelti regėjimo neryškumą, sutrikimą ar net aklumą.

3.Inkstų pažeidimas. Inkstai filtruoja ir pašalina iš kraujo nereikalingas bei kenksmingas medžiagas. Kai padidėja kraujo spaudimas, vidutinės ir mažosios inkstų arterijos gali susiaurėti ar sustorėti, dėl to gali išsivystyti inkstų funkcijos nepakankamumas, kurį galinėse stadijose tenka gydyti dializėmis arba inkstų transplantacija.

4.Miokardo infarktas. Aukštas kraujospūdis yra vienas svarbiausių išeminės širdies ligos rizikos veiksnių. Susiaurėjus širdies vainikinių arterijų spindžiui ar sumažėjus jų elastingumui, širdis nepakankamai aprūpinama krauju, atsiranda krūtinės skausmai, vadinami krūtinės angina. Jei kraujagyslė visiškai užsikemša, ištinka miokardo infarktas.

5.Širdies nepakankamumas. Tai sunki būklė, kai širdis nebepajėgia išstumti organizmo poreikius tenkinančio kraujo kiekio, atsiranda dusulys, padidėja kepenys, tinsta blauzdos.

Visi arterinės hipertenzijos rizikos veiksniai skiriami į koreguojamus ir nekoreguojamus. Koreguojamiems priskiriami tie veiksniai, kurie priklauso nuo žmogaus gyvenimo būdo ir gali būti keičiami: tai per didelis druskos vartojimas; antsvoris; nejudra; alkoholio vartojimas; stresas. Nekoreguojamiems arterinės hipertenzijos veiksniams  priklauso: paveldimumas;  lytis (iki 55 metų amžiaus didesnė tikimybė sirgti yra vyrams, nuo 55 iki 75 metų amžiaus rizika vienoda, o nuo 75 metų – dažniau serga moterys); amžius (ir vyrams, ir moterims rizika didėja senstant).

Padidėjęs arterinis kraujo spaudimas gali sukelti galvos skausmus, svaigimą, širdies skausmus, dusulį, regos sutrikimus. Tačiau kartais, ypač ligos pradžioje arba esant vidutiniam kraujospūdžio padidėjimui arterinė hipertenzija simptomų nesukelia arba jie yra neintensyvūs, todėl pacientas į juos nekreipia dėmesio. Neretai arterinė hipertenzija yra diagnozuojama tik išsivysčius komplikacijoms – insultui, infarktui, inkstų funkcijos arba širdies nepakankamumui.  Geriausia pasitarti su savo gydytoju apie kraujo spaudimo mažinimą ir, jei reikia, gydymą. Nemažai daliai vyresnių žmonių išsivysto izoliuota sistolinė hipertenzija. Šiuo atveju sistolinis spaudimas yra aukštas, o diastolinis – normalus. Šio tipo hipertenziją taip pat reikia stebėti ir gydyti. Būtina turėti galvoje, jog vienkartinis arterinio kraujo spaudimo padidėjimas dar nereiškia, kad sergama hipertenzija. Keletas patarimų kaip taisyklingai matuotis kraujo spaudimą: mažiausiai 30 min. iki matavimo negerkite kavos ir nerūkykite; jei reikia, prieš matavimą pasinaudokite tualetu (pilna šlapimo pūslė gali iškreipti duomenis); dėvėkite laisvus drabužius; prieš kraujo spaudimo matavimą ramiai pasėdėkite bent 5 minutes visai ant žemės nuleistomis kojomis ir patogiai atsirėmę; manžetė turi būti tinkamo dydžio ir uždėta ant žasto širdies lygyje; matuodami kraujo spaudimą nekalbėkite, nesijuokite ir neužsiimkite pašaline veikla; matuokite mažiausiai du kartus, tarp matavimų darydami bent 2 minučių pertrauką. Išskirtiniais atvejais kraujo spaudimą gali reikėti matuoti atsistojus ar atsigulus ant nugaros.

Jei jums arterinis kraujo spaudimas yra padidėjęs, galite jį mažinti ar reguliuoti tinkamu gydymu. Jei šiuo metu jūsų kraujospūdis normalus, galite imtis priemonių išvengti hipertenzijos išsivystymo ateityje. Norėdami kontroliuoti ar išvengti hipertenzijos, galite imtis šių priemonių: reguliuokite savo kūno svorį, jei turite antsvorį – mažinkite jį, nes svarbus kiekvienas numestas kilogramas; reguliariai mankštinkitės – bent 30 min. kasdien tris ar daugiau kartų per savaitę; mažinkite suvartojamos druskos kiekį (< 3 g per parą – 1 arbatinis šaukštelis); vartokite daugiau vaisių ir daržovių, liesų pieno gaminių, mažiau riebalų; vartokite maisto produktų, kuriuose daug kalio – yra duomenų, kad kalis apsaugo nuo hipertenzijos; ribokite arba visiškai atsisakykite alkoholio; jei gydytojas paskyrė jums antihipertenzinių vaistų, vartokite juos tiksliai pagal nurodymus, kad būtų pasiektas geriausias vaistų veikimo efektas; jei vartojate kontraceptinius preparatus, gydotės estrogenų ar hormonų preparatais, reguliariai pasitikrinkite savo kraujo spaudimą pas gydytoją.

 

Parengta remiantis Lietuvos kardiologų draugijos informacija

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

Random Posts