EUROPOS GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PREVENCIJOS SAVAITĖ – SUMAŽINK SAVO RIZIKĄ!

Sausio 22-28 dienomis minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Šios savaitės šūkis – „Sumažink savo riziką“. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistų gimdos kaklelio vėžio galima išvengti. Svarbu dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje – reguliariai dalyvauti profilaktinėse patikrose. Moterys yra kviečiamos dalyvauti gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.   Ši programa yra skirta 25- 60 metų moterims, kurios gali kartą per 3 metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Pirmiausia  atliekamas citologinis tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Taip pat, viena iš svarbiausių gimdos kaklelio vėžio prevencijos priemonių – skiepai nuo ŽPV (žmogaus papilomos viruso) infekcijos.  Geriausia skiepyti mergaites, kurios dar nėra pradėjusios lytinio gyvenimo, t. y. ŽPV dar nėra patekęs į jų organizmą. Vis dėlto, nors daugiau nei du trečdaliai naujų užsikrėtimų ŽPV įvyksta 15–24 gyvenimo metais, rizika užsikrėsti išlieka visą gyvenimą. Medikai primena, kad skiepytis nuo gimdos kaklelio vėžio prasminga beveik visoms moterims. Kuo moteris jaunesnė, tuo geriau į skiepus reaguoja imuninė sistema ir apsauga išlieka ilgiau.

Primename, kad Lietuvoje nuo 2016 m. rugsėjo visos 11 metų mergaitės nemokamai skiepijamos nuo ŽPV infekcijos. Skiepijant ŽPV vakcinomis, galima išvengti iki 75 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Naujausiais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai nuo ŽPV infekcijos pirma doze buvo paskiepytos 9 765 mergaitės, antra – 5 441. Skiepai nuo ŽPV infekcijos taip pat apsaugo ir nuo lytinių organų karpų bei kitų lytinių organų vėžio. Dėl nemokamos vakcinacijos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vyresni asmenys nuo ŽPV gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Gimdos kaklelio vėžys – virusinės kilmės liga, kuri plinta lytiniu keliu. Gimdos kaklelio vėžį gali sukelti 15 žmogaus papilomos viruso rūšių. Virusas sukelia pakitimų gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu. Pirminių ląstelių pakitimų moteris nejaučia. Pakitimus galima aptikti tik vienu būdu – profilaktine patikra, o išvengti – pasiskiepijus.  Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys užima trečią vietą tarp naujų diagnozuotų onkologinių moterų ligų ir kasdien Lietuvoje ši liga diagnozuojama dviem moterims. Palyginti su kitomis ES šalimis, tai itin aukštas sergamumas. Todėl apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio yra labai svarbi ir kiekviena moteris turi žinoti tam tikrus faktus apie šios ligos prevenciją.

 

Panaudota  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informacija.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts