Europos gimdos kaklekio vėžio prevencijos savaitė

Sausio 23-29 dienomis yra minima Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė.

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis 2012 m. pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu sirgo apie 530 000 moterų. Europoje gimdos kaklelio vėžys yra antroje vietoje po krūties vėžio ir kasmet registruojama apie 33 000 susirgimo atvejų.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys užima trečią vietą tarp naujų diagnozuotų onkologinių moterų ligų. Kasmet gimdos kaklelio vėžio diagnozę išgirsta apie 500 moterų ir beveik 200 moterų miršta. Mūsų šalis išsiskiria pačiais didžiausiais sergamumo ir mirtingumo nuo gimdos kaklelio vėžio rodikliais Europos Sąjungoje.

Todėl apsauga nuo gimdos kaklelio vėžio yra labai svarbi ir kiekviena moteris turi žinoti tam tikrus faktus apie šios ligos prevenciją. Gimdos kaklelio vėžys – tai virusinės kilmės liga, kuri plinta lytiniu keliu. Gimdos kaklelio vėžį gali sukelti 15 žmogaus papilomos viruso (ŽPV) rūšių. Virusas sukelia pakitimus gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu. Pirminių ląstelių pakitimų moteris nejaučia. Pakitimus galima aptikti tik vienu būdu – profilaktine patikra, o išvengti – pasiskiepijus.

Profilaktinės patikros ir skiepai – tai būdai, kurie padeda išvengti gimdos kaklelio vėžio. Pasaulio sveikatos organizacija pabrėžia, kad vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso turi būti įtrauktos į nacionalinius profilaktinių skiepijimų kalendorius, skiepijant 9–13 metų amžiaus mergaites iki lytinio gyvenimo pradžios. Šio amžiaus mergaitėms užtenka dviejų vakcinos dozių. Vakcinos efektyvios ir vyresniame amžiuje, net ir tuo atveju, jei moteris jau užsikrėtusi žmogaus papilomos virusu.

Europoje į nacionalinius vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius mergaičių skiepijimus nuo žmogaus papilomos viruso yra įsitraukę 20 šalių. Didžiausias mergaičių skiepijimo apimtis nuo ŽPV yra pasiekusi Jungtinė Karalystė – 92 %, o kitose šalyse skiepijimų apimtys siekia 60-80 %.

Nuo 2016 m. Lietuva prisijungė prie pažangių Europos Sąjungos valstybių, kuriose skiepijimas nuo žmogaus papilomos viruso yra įtrauktas į profilaktinių skiepijimų kalendorių. Mergaitės, kurioms 11 metų, valstybės lėšomis yra skiepijamos nuo žmogaus papilomos viruso. Norintys paskiepyti savo atžalas tėvai ar globėjai turėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

Daugiau informacijos rasite: http://www.ulac.lt/naujienos/pranesimai-spaudai/medikai-pasiruose-atsakyti-i-klausimus-apie-zmogaus-papilomos-virusa

Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė pradėta minėti 2002 m. Tuomet Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos asociacija paskelbė švietėjišką kampaniją, kuria siekiama didinti visuomenės informatyvumą apie gimdos kaklelio vėžio prevenciją. Oficialus šios švietėjiškos kampanijos simbolis – išminties perlas. Tokią segę segintis asmuo siekia atkreipti dėmesį ir rodo pasirengimą pasišnekėti apie gimdos kaklelio vėžio prevenciją.

 Straipsnyje panaudota Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Parengė: visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Rūta Čijunskaitė

 

Random Posts