Erkės išeina į „medžioklę“

Pavasarį, šylant orams tampa aktuali erkių tema. Po žiemos erkės labai aktyvios.

Kai tik nutirpsta sniegas, miškai pasipuošia žibutėmis, prasideda erkių aktyviausias sezonas.

Erkės mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą. Aktyvi erkė paprastai tyko ant žolės apie 10-20 cm aukščiau žemės paviršiaus, lūkuriuodama kol pro šalį eis tinkama auka. Žiemą erkės pasislepia medžio drevėje, todėl neteisūs tie, kurie galvoja, kad jei yra sniego, erkių nebus. Ir anksti pavasarį, kol dar nėra žolės, erkės būna aukščiau dar nespėjusios apšilti žemės. Kai  einate pro šalį ir pajudinate augalo stiebelį, erkės, pajutusios sklindančią šilumą, prakaito kvapą ar iškvepiamą anglies dvideginį, per akimirką užropoja ant grobio ir stipriai įsikabina į odą, drabužius ar augintinio kailį. Suradusios tinkamą vietą įsisiurbti, erkės praduria odą, suleidžia į žaizdą seilių, kuriose yra nuskausminančių medžiagų ir ima maitintis krauju. Lietuvoje erkės paplitusios visuose miškuose ir parkuose. Didžiausi sergamumo rodikliai užregistruoti Kauno, Panevėžio, Šiaulių, Alytaus ir Utenos apskrityse.

Kaip apsisaugoti nuo erkių? Deja, apsisaugoti nuo šių pavojingų kenkėjų labai sunku. Siekiant sumažinti riziką, tik nutirpus sniegui rekomenduojama pašalinti miško, sodo atliekas, sugrėbti senus lapus ir kitą augmeniją. Sodybose, poilsiavietėse, prie namų būtina nuolat pjauti žolę, genėti krūmus, medžius. Kaip išvengti erkės įkandimo? Rengtis reikia taip, kad drabužiai kuo daugiau pridengtų kūną: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikiškite į kojines ar batus. Geriau dėvėti šviesių spalvų drabužius, kad erkė būtų lengviau pastebėti jai dar nespėjus įsisiurbti. Niekada nesėskite ant žolės, prieš tai būtinai pasiklokite paklotą. Einant pasivaikščioti į parkus, miškus, reikėtų naudotis purškiamomis apsauginėmis priemonėmis. Dažniausiai žmogus nepastebi erkės įkandimo iškart, nes jis yra neskausmingas, būtent dėl erkės seilėse esančių nuskausminamųjų medžiagų, kurios stabdo kraujo krešėjimą.

Erkės platina sveikatai pavojingas ligas. Saugotis erkių būtina, nes šių kenkėjų seilių liaukose gali būti virusų, bakterijų, kuriuos erkės siurbdamos kraują perduoda į žmogaus ar gyvūno organizmą. Daugelis erkių platina itin sunkias infekcines ligas: erkinį encefalitą, Laimo ligą ir kt. Įsisiurbusi erkė, kraują gerti gali net iki 15 dienų.

Ką daryti jei įkando erkė? Aptikus erkę, reikia kuo greičiau ištraukti. Nepastebėjus jos išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą ,,įšvirkš“ jums virusą ar bakteriją – ligos sukėlėją. Traukdami erkę nespauskite jos kūnelio ir jokiu būdu, netepkite tos vietos riebalais, nes erkė, pajutusi pavojų stengsis kuo greičiau sušvirkšti virusą. Pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos, pašalinkite ją truktelėdami atgal. Aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kitiems požymiams po erkės įkandimo, kreipkitės į gydytoją.

Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų? Ligos išvengti galima tik pasiskiepijus vakcina nuo erkinio encefalito, nuo Laimo ligos vakcinos nėra. Skiepytis galima visais metų laikais. Vaikus galima skiepyti nuo vienerių metų amžiaus ar net anksčiau, jei rekomenduoja gydytojas.

Nepamirškime vienos efektyviausios apsisaugojimo priemonės šiai dienai – SKIEPAI.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gitana Ribinskienė

 

Random Posts