DIDĖJA SERGAMUMAS ,,BUČINIŲ LIGA“ – INFEKCINE MONONUKLEOZE

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) praneša, kad  per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje padidėjo sergamumas  infekcine mononukleoze. Lietuvoje sergamumas  šia liga yra 2 – 3 kartus didesnis už Europos Sąjungos  vidutinį. Daugiausiai (91 proc.) susirgusiųjų infekcine mononukleoze šiemet užregistruota asmenų iki 24 metų amžiaus grupėje, iš kurių beveik pusė susirgusiųjų vaikai iki 6 metų.

Infekcinė mononukleozė yra ūminė virusinė infekcija, pasireiškianti karščiavimu, gerklės skausmu ir  limfmazgių padidėjimu (limfadenopatija). Infekcinės mononukleozės sukėlėjai –virusai, priklausantys herpes virusų šeimai. Šie virusai plinta per kraują ir seiles. Infekcijos šaltinis yra žmonės, sergantys ūmia ar lėtine infekcine mononukleoze, ar sveiki virusų nešiotojai. Žmonės pradeda platinti infekciją praėjus kelioms savaitėms po užsikrėtimo. Daugelis sveikų žmonių gali visą gyvenimą platinti virusus. Šie žmonės yra pagrindinis virusų rezervuaras, todėl virusų plitimo beveik neįmanoma išvengti.

Šie virusai plinta lašeliniu būdu per orą ir kontaktiniu būdu. Galima užsikrėsti tiesiogiai kontaktuojant su ligoniu (pvz. bučiuojantis arba naudojant tuos pačius stalo įrankius). Virusai plinta ir oru ligoniui kalbant, čiaudint, kosint. Infekcine mononukleoze neretai užsikrečiama bučiuojantis, todėl ši liga dar vadinama bučinių liga. Galima užsikrėsti ne tik nuo sergančio žmogaus, bet ir nuo nešiotojo. Patekę į burnos ir nosiaryklės gleivinę virusai sukelia nosiaryklės ir kaklo limfmazgių uždegimą. Toliau virusai plinta per audinių skystį ir kraują, sukeldami viso organizmo limfinės sistemos, blužnies, kepenų, kaulų čiulpų reakciją.

Šis virusas plačiai paplitęs  visame pasaulyje. Juo užsikrėtę apie 90-95 proc. pasaulio žmonių. Persirgusio šia liga žmogaus organizme atsiranda antikūnų, kurie išlieka visą gyvenimą. Infekcija greičiau plinta didelėse žmonių grupėse: mokyklose, kariuomenės daliniuose, bendrabučiuose, tačiau protrūkiai būna labai reti. Šia liga dažniau sergama rudenį ir žiemą. Dažnai ligos pradžia pasireiškia nespecifiniais požymiais: bendru negalavimu, dideliu nuovargiu, apetito stoka, šaltkrėčiu, raumenų skausmais, trunkančiais 1–2 savaites. Vėliau pakyla temperatūra, krečia šaltis, skauda gerklę ir galvą, „laužo” kaulus. Temperatūra kelias dienas gali būti aukšta, vėliau nukrinta ir aukščiau 38°C nepakyla. Karščiuojama nuo 2–7 iki 20 dienų. Vienas iš dažniausių ligos simptomų yra daugelio, ypač kaklo, pažastų, rečiau kirkšnių, limfmazgių padidėjimas. Jie būna nuo žirnio iki riešuto dydžio. Gerklė ir tonzilės būna paraudę. Paprastai pasveikstama per 4 savaites, bet  kai kuriais atvejais ligos simptomai gali trukti net iki 4-6 mėnesių.

Sergantysis   virusą gali perduoti kol yra ligos simptomų ir dar keletą savaičių ar net  mėnesių po jos. Kad apsisaugoti nuo mononukleozės , reikia vengti artimo kontakto su sergančiu žmogumi, taip pat svarbu higienos laikymasis. Kadangi daliai žmonių, kurie infekuoti šiuo virusu , jis nesukelia jokių simptomų, tačiau gali būti užkrečiamas, todėl pilnai apsisaugoti nuo šio sukėlėjo yra sunku. Užsikrėtimui svarbi ir žmogaus imuninė būklė. Tikimybė užsikrėsti padidėja žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs. Kadangi daugiausia suserga vaikai, mokykite savo vaikus dažnai plauti rankas ir nesidalinti maistu ar indais su kitais žmonėmis, net jei jie atrodo sveiki. Skiepų nuo infekcinės mononukleozės nėra. Persirgus šia liga susidaro ilgalaikis imunitetas.

Straipsnyje panaudota Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija.

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Gintarė Pralgauskienė

 

Random Posts