DĖL SU KLIMATO KAITA SUSIJUSIŲ LIGŲ (ALERGINIŲ IR INFEKCINIŲ) 2015-2020 METŲ PROFILAKTIKOS PROGRAMOS įgyvendinimo

 

Įgyvendinant su klimato kaita susijusių ligų (alerginių ir infekcinių) 2015-2020 metų profilaktikos programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. gegužės 4 d. įsakymu Nr. V-565, primename,  jog orai ne tik daro įtaką žmogaus savijautai, bet ir lemia įvairių ligų ar negalavimų pasireiškimą. Klimato pokyčiams jautriausi yra vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, ligoniai bei socialinės atskirties grupės.

Pagrindiniai alerginių ligų rizikos veiksniai: žmonių reakcija į oro taršą ar klimato kaitą ir jų sukeliamus padarinius yra individuali, klimato kaita turi tiesioginį poveikį oro alergenams, ypač žiedadulkėms ir sporoms, taip pat ir alergijos pasireiškimui. Kaip oro taršos elementas pagrindinę įtaką kvėpavimo takų ligoms ir  sunkiausias pasekmes sveikatai sukelia kietosios dalelės ir ozonas.  Moksliniai tyrimai parodė, kad ozonas sukelia kvėpavimo sistemos sutrikimo simptomus, įskaitant dusulį, švokštimą ir kosulį, apatinių kvėpavimo takų infekcijas, blogina plaučių funkcijas. Kol kas nėra bendros nuomonės, kaip klimato pokyčiai, oro tarša ir biologinės dalelės veikia alerginius susirgimus, kokią įtaką turi jų paūmėjimams bei paplitimui, tačiau neabejojama, kad šie veiksniai yra reikšmingi alerginių ligų atsiradimui, paplitimui ir sunkumui. Nacionalino visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento Akmenės skyriaus specialistai neregistruoja alerginių susirigimų, todėl duomenų už rajoną pateikti negalime.

Pagrindiniai infekcinių ligų rizikos veiksniai ir jų įtaka sveikatai: Ixodes ricinus erkės, platinančios erkinį encefalitą ir Laimo ligą. Lietuvoje Ixodes ricinus erkių aktyvusis periodas trunka nuo kovo iki lapkričio, o kartais ir gruodžio mėnesio pradžios. Ekologiniai pokyčiai (kaip sausros) stipriai veikia uodų platinamus virusus.

Akmenės rajono savivaldybėje per šių metų pirmą pusmetį registruoti 30 erkių įkandimai, iš jų 1 erkinio encefalito susirgimas (dar nepatvirtintas) ir 2 susirgimai Laimo liga. Palyginimui per 2017 m. tą patį laikotarpį užregistruota 21 erkės įkandimų, iš jų 5 Laimo ligos atvejai, ir 1 erkinio encefalito atvejis.

 

Šiaulių departamento Akmenės skyriaus vedėja

Jolanta Rakauskienė                                                                                                                                    

E. Šežikienė tel. (8-425) 56 916, el. p. eugenija.sezikiene@nvsc.lt

Random Posts